Oblast plavby B

Plavba na Alandy

Plavba na Ålandy (čti „ólandy„) je nejseverněji situovanou ze všech našich kondičních a sportovních plaveb. Liduprázdná oblast s nádhernou severskou přírodou rozkládající se na 60-té rovnoběžce severní šířky. Neobvyklé varianty kotvení. Tečka na závěr – muzeum potopené historické válečné plachetnice Vasa ve Stockholmu.

17.8 - 31.8.2024 Švédsko
Cena plavby:
17 990 Kč
Termíny a přihlášení
alandy.jpg

Užitečné informace

Nalodění

  • Nalodění: Sobota 16:00
  • Vylodění: Sobota v 9:00

Do mariny dorazíme už v pátek na večer, na lodi je možné přespat do sobotního rána.

Přístav ve Švédsku: Morningside marina, Stockholm
Přístav ve Finsku: Turku Marina

Doprava

Na sever zpravidla vyrážíme letecky, každý účastník plavby je zodpovědný za vlastní dopravu do přístavu. Akce oficiálně začíná až srazem v maríně. Pravidelné spoje létají z Prahy i Vídně. Z Helsinek do Turku se snadno dostanete vlakem. Před samotnou plavbou uspořádáme společný meeting posádek s kapitány a na všem se podrobně domluvíme.

Průběh plavby

Letošní Alandy plánujeme jako „One Way“ plavby. Podle termínu se nalodíme v Marině v Stockholmu a přeplujeme Alandy – Vylodění proběhne v Helsinkách. A další týden přesně obráceně, tedy z Helsinek do Stockholmu. To nám dává dostatek prostoru probádat krásné Alandy a stockholmský archipelag.

Posádka se během plavby střídá ve službách za kormidlem a na hlídce. 


alandy_balvany-1

Ålandy a kotvení u balvanů

Souostroví Ålandy se nachází v severovýchodní části Baltského moře v hrdle Botnického zálivu a je tvořeno přibližně šesti tisíci žulovými zaoblenými ostrůvky, jejichž průměrná výška je jen jednotky metrů nad hladinou. Jen pár ostrůvků má výšku nad 100 metrů. Svým unikátním charakterem nabízí možnost kotvení přídí plachetnice vyvázanou k balvanům.

Byť je souostroví situované až nad 60-tou rovnoběžkou, podnebí je zde mírné a charakterem spíše vnitrozemské. Jedná se o jednoznačně nejteplejší oblast Finska. Jelikož se zde plavíme poměrně hodně na severu, pár stupňů pod polárním kruhem, v měsících kolem jarního slunovratu můžeme pozorovat západ slunce mezi desátou a jedenáctou večerní hodinou.

Pro koho je plavba určená?

U nás na palubě je vítán každý, i úplný nováček bez zkušeností s jachtingem. Mezi členy posádky neděláme rozdíly a svůj prostor za kormidlem dostanou všichni rovným dílem

Pro milovníky jachtingu

a magického ticha větrem poháněné jachty.

Pro dobrodruhy

které baví poznávat sice už objevené, ale pro sebe nepoznané končiny

Pro nadšence

do cestování a poznávání nových lidí

Pro kapitány

kteří chtějí nabrat nové zkušenosti a míle do své jachtařské knížky

Náklady plavby

Co je součástí ceny:

  • Pronájem lodi
  • Služby kapitána
  • Doprava kapitána do přístavu
  • Pojištění kauce lodi

Co není součástí ceny:

  • Společná pokladna
  • Přístavní a kotevní poplatky
  • Nafta spotřebovaná za plavby
  • Jídlo a potraviny
  • Náklady na dopravu posádky

Na jaké lodi poplujeme?

Bavaria 40

Vyplouváme na dvou tří-kajutových plachetnicích Bavaria Cruiser z Morningside Marina ve Stockholmu. Ty nabízí 6-ti členné posádce dostatek místa a komfortu k týdenní plavbě. Jachty jsou vybaveny koupelnami s WC a sprchou, mají elektrickou lednici a plynový sporák s troubou. Jejich relativně nízký ponor a kratší vodoryska nám umožní ladně proplouvat mezi balvany.

museum-VASA

Na závěr plavby

Nejen na Ålandách ale i ve Stockholmu se nacházejí námořní muzea. Za vidění stojí zejména Muzeum Vasa kousek od přístavu Vasahamnen. Muzeum postavené v roce 1961 pro monumentální válečnou téměř 79 metrů dlouhou loď, která vyplula na svou prvou a zároveň poslední plavbu roku 1628 a po pár minutách plavby se převrátila a potopila ve vodách Stockholmského zálivu. A tak, pokud nám to čas dovolí, muzeum rozhodně navštívíme.

Chcete se o plavbě dozvědět více? Přečtěte si také reportáž – “Alandské ostrovy” z plavby v roce 2019 publikovanou v časopisu Yacht z plavby z plachetnice Thea (Hanse 35) kapitána Pavla Kocycha.

Termíny a přihlášení

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.