Logo

Analytická námořní meteorologie

I když žijeme v digitální době dvacátého prvního století, nelze na internetové zdroje předpovědi počasí stoprocentně spoléhat. Mají sice mnoho vstupních informací, ale stále se jedná jen o matematické modely, které opomíjejí lokální vlivy. Ty jsme schopni zachytit pouze, pokud se v dané lokalitě nacházíme. Při znalosti základů meteorologie jsme pak schopni stanovit si vlastní předpověď počasí a směr větru s minimem dostupných informací. Často stačí pouhá synoptická mapa a pohled na nebe. Na základě vlastní předpovědi si pak správně vyberete zátoku, ve které strávíte větrem nerušenou noc, upravíme směr plavby vůči větru, nebo zůstanete v bezpečí přístavu. To vše se naučíte na přednášce „Analytická námořní meteorologie“.

Přihlásit se na přednášku ➜

Vlastní předpověď je základem bezpečné plavby

Pro bezpečnou plavbu je důležité ověřovat si předpovědi počasí vlastní analýzou a pohledem kolem sebe. Jen my jsme schopni podchytit lokální vlivy a potvrdit tak správnost předpovědí. K sestavení vlastní předpovědi přitom stačí věnovat jen chvilku ráno před vyplutím a večer po přistání s lodí.

Synoptická mapa

Synoptická mapaAktuální meteorologickou situaci zobrazují meteorologické (synoptické) mapy, které obsahují řadu cenných informací. Žene se na nás fronta? Hrozí nám nějaké nebezpečí? Jaká je rychlost větru a jeho směr? Neohrožuje nás tlaková níže? To vše, a mnohem více, je v synoptické mapě ukryto! A proto je dobré takovým mapám porozumět a umět je správně číst.

Během přednášky „Analytická námořní meteorologie“ probereme následující témata

 • Evropské meteorologické služby
 • Metody sestavení vlastní předpovědi
 • Naučíme se číst synoptické mapy
 • Specifické větry evropských jachtařských destinací
  • Bora, Jugo
  • Meltemi
 • Bouřkové servery a jejich fungování
 • Přízemní a výškové meteo mapách
 • Ukážeme si příčné řezy meteorologických map
 • Vysvětlíme si rozdíl mezi počasím a podnebím

Klíčové informace

Délka přednášky: 4 hodiny
Přednáška je vysílaná živě pomocí online streamovací platformy.
Účastníci mají k dispozici záznam přednášky
Každý účastník od nás dostane certifikát

Lektor: Pavel Kocych

Analytická námořní meteorologie, přednáší Pavel Kocych

Lektorem přednášky „Analytická námořní meteorologie“ je Pavel Kocych, držitel nejvyššího českého námořního dokladu A – velitel jachty oceánské plavby a RYA Coastal Skipper. Dlouhodobě působí jako instruktor námořního jachtingu. Rád vede teoretické i praktické kurzy. Ve svém portfoliu má řadu oblíbených jachtařských přednášek.

S mořeplavbou začal v osmdesátých letech ve vodách Baltského moře se svým otcem. Ve své jachtařské knížce má zapsáno tisíce námořních mil a jen těžko budeme hledat vody, po kterých se ještě neplavil.

Za ta léta co pluji jsem se naučil žít v souladu s mořem.

Termíny a přihlášení


Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.