Logo

Kurz SRC :: Průkaz na vysílačku

Kurz na vysílačku - SRCOmezený průkaz operátora námořní pohyblivé služby – známý i u nás pod anglickou zkratkou SRC (tedy „Short Range Certificate“) –  je tou nejlepší volbou rádiového průkazu pro všechny námořní jachtaře s kapitánským oprávněním kategorie C, případně i B. Kurz SRC je zaměřený na obsluhu moderních VKV (angl. VHF) lodních radiostanic vybavených DSC kontrolérem. Vzhledem k tomu, že vysílačky bez něj se už na charterových lodích prakticky neobjevují je jeho vlastnictví  v současnosti prakticky nutností. Během plavby totiž na palubě musí být minimálně jedna osoba s platným průkazem radiotelefonisty (nemusí to nutně být kapitán). A to nemluvíme o zásadních výhodách DSC pro snadnější komunikaci a zvýšení bezpečnosti na moři.

Přihlásit se kurz SRC ➜

⚠️ Pozor na staré průkazy OFN. Ty totiž majitele neopravňují obsluhovat vysílačky s DSC kontrolérem! V některých zemích (Řecko, Polsko, Německo) vám tak bez průkazu SRC vůbec nemusejí loď půjčit. Vždy se tedy raději informujte předem…

Průkaz SRC Vás opravňuje k:

  • obsluze moderních VKV lodních radiostanic vybavených DSC kontrolérem
  • k zacházení s prvky systému GMDSS (EPIRB bóje, NAVTEX a SART)
  • obsluhovat lodní stanice na moři i na vnitrozemských vodních cestách
  • Průkaz je uznáván po celé Evropě

Místo konání:

Školící středisko SeaTime
Yacht club CERE
Podolské nábřeží
140 00 Praha 4
N 50°3.53810′, E 14°25.10322′

Zkouška:

Po kurzu dostane doklad o absolvování praktického výcviku. Následně se můžete přihlásit na zkoušku u ČTÚ.

Kurz SRC má rozsah devíti hodin. V úvodní části vás zkušený kapitán a lektor Pavel Kocych seznámí s teorií nutnou k úspěšnému složení zkoušky a také s tím, k čemu všemu lze vysílačku využít. Poté následuje praktická část kurzu, ve které se naučíte správně vysílačky ovládat.

Důležitým předpokladem úspěšné práce s vysílačkou na moři a tedy i součástí oficiální zkoušky je dostatečná praktická znalost angličtiny. Nejedná se o žádnou školní zkoušku, ale jistá znalost je přeci jenom potřeba. Nebojte se ale – v průběhu našeho kurzu SRC probereme všechny užitečné fráze a slovní zásobu potřebné ke zkoušce i pro praxi.

Kurz SRC v profesionálně vybaveném školicím středisku

K výuce využíváme certifikované středisko vybavené moderními vysílačkami. Naučíme vás teorii nezbytnou ke složení zkoušky a rádiovou komunikaci si prakticky vyzkoušíte na ručních i fixních námořních vysílačkách. Ukážeme si správné navázání spojení, tísňová volání a vysvětlíme si jak se zachovat, když tísňové volání sami zaslechneme. Naučíme vás, jak se aktivují záchranné boje EPIRB, SART, PLB a MOB.

Účastníci kurzu SRC dostanou detailně zpracované učební materiály z naší vlastní dílny, které mohou použít jak pro přípravu ke zkoušce, tak v praxi při vlastní práci s vysílačkami.

Účební skripta pro získání průkazu SRC

Naše vlastní skripta dostane každý účastník SRC Kurzu

Lektor: Pavel Kocych

Kurz SRC :: kapitán Pavel Kocych

Lektorem kurzu pro získání dokladu SRC je Pavel Kocych, držitel nejvyššího českého námořního dokladu A – velitel jachty oceánské plavby a RYA Coastal Skipper. Dlouhodobě působí jako instruktor námořního jachtingu. Rád vede teoretické i praktické kurzy. Ve svém portfoliu má řadu oblíbených jachtařských přednášek.

S mořeplavbou začal v osmdesátých letech ve vodách Baltského moře se svým otcem. Ve své jachtařské knížce má zapsáno tisíce námořních mil a jen těžko budeme hledat vody, po kterých se ještě neplavil.

Za ta léta co pluji jsem se naučil žít v souladu s mořem.

Přihlášení na kurz SRC

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.