Logo

Plavba na Fríské ostrovy

Plavba na Fríské ostrovy nás zavede na holandské a německé pobřeží Severního moře. Je to nesmírně zajímavý a u nás často opomíjený jachtařský revír. Potkává se tu hned celá řada velmi specifických faktorů. Severní moře je chladné, často podmračené až zatažené, někdy bouřlivé. Umí ale být i slunečné:-) Projevuje se tu výrazný příliv a odliv (na nedalekém Helgolandu se skokem až okolo 3 metrů), v mělké pobřežní oblasti působí silné přílivové proudy.

Mapa Východofríských ostrovů :: SeaTime

Mapa Východofríských ostrovů a wattového moře Autor: Maximilian Dörrbecker (Chumwa).

Vedle toho tu najdeme jedinečnou oblast takzvaných wattových moří – rozsáhlých území sevřených mezi pobřežím a linií Fríských ostrovů, která při odlivu zcela nebo částečně vysychají a obnažují tak bahnité či písčité dno. V této zóně nalezneme bohatý a velmi pestrý život, vázaný na pravidelné střídání hladiny moře. Velká část tohoto území je proto přírodní rezervací – národním parkem a biosférickou rezervací UNESCO .

Přihlásit se na plavbu ➜

Naše plavba na Fríské ostrovy

Naše plavba nabídne ochutnávku z této pestré palety zajímavostí a možností. Naučíme se zvládat specifika plavby v přílivových vodách – plánování trasy a jejího načasování s ohledem na fázi slapových jevů a jimi podmíněných změn hladiny a proudů. Vyzkoušíme plavbu v úzkých a mělkých plavebních drahách, která klade velké nároky na přesnost kormidlování a navigace. Na plavbách SeaTime navigujeme převážně bez použití elektroniky. Proplujeme plavebními komorami. Navštívíme malé ostrovní přístavy, které za odlivu částečně nebo úplně vysychají.

Ostrov Helgoland

Helgoland je jediným německým ostrovem, který se nalézá v mezinárodních vodách. Leží v centru východní části Německého zálivu („Deutsche Bucht“). Od nejbližšího z Východofríských ostrovů, Wangerooge, je vzdálen asi 25 NM na sever. Je zajímavý nejen svoji historií a hrdými obyvateli, ale také velmi specifickou faunou a flórou. Pro tyto přírodní zvláštnosti je někdy přezdíván Galapágami Severního moře. Zda-li se nám během plavby podaří doplout až k němu záleží především na meteorologických podmínkách, ale také na rozhodnutí posádky.

Pokud nakonec až k Helgolandu vyrazíme, vyzkoušíme si pravděpodobně i plavbu v noci, případně v podmínkách snížené viditelnosti. Poplujeme přitom v oblasti hustého námořního provozu. Na druhou stranu ale navštívíme nádhernou přírodní oblast a seznámíme se s tím, co ji činní jedinečnou.

Plavba na Fríské ostrovy je určená pro

 • Všechny jachtaře toužící objevit krásy této zajímavé a u nás málo známé oblasti
 • Ty, kteří si chtějí vyzkoušet plavbu v přílivových vodách a naučit se vše pro to potřebné
 • Milovníky přírody a jejích zajímavostí
 • Námořníky hledající nové zkušenosti
 • Uchazeče o průkaz B – Velitel námořních jachty
 • I pro ty, kteří si to prostě chtějí zkusit, ač nemají žádné předchozí námořní zkušenosti.

Co je v ceně

 • Pronájem lodi
 • Služby kapitána
 • Pojištění kauce lodi

Co v ceně není

 • Společná pokladna
 • Přístavní a kotevní poplatky, nafta spotřebovaná za plavby
 • Jídlo a potraviny
 • Náklady na dopravu posádky

Na jaké lodi poplujeme?

Vyplouváme na dvou moderních tří-kajutových plachetnicích Bavaria Cruiser z maríny v městečku Lemmer v Holandsku. Ty nabízí 6-ti členné posádce dostatek místa a komfortu k týdenní plavbě. Jachty jsou vybaveny koupelnami s WC a sprchou, mají elektrickou lednici a plynový sporák s troubou. Jejich relativně nízký ponor nám umožní pohybovat se i v mělkých pobřežních vodách.

Dopravu řešíme vždy společně, do této destinace je vhodné se vydat auty. Zhruba měsíc před plavbou uspořádáme online meeting posádek s kapitány, kde se na všem společně podrobně domluvíme. Nalodění proběhne v pátek 21.7.2023 odpoledne.

Foto galerie k plavbě na Fríské ostrovy

Termíny a rezervace:

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.