Trim plachet

Harmonie větru a plachet

Pochopte jak fungují plachty a jak je správně nastavit vůči větru. Trim plachet není jednoduchá disciplína, ale po absolvování přednášky vše hravě zvládnete.

21.12.2023 18:00 - 22:00 Online
Cena přednášky:
od 999 Kč
Termíny a přihlášení
plachty_1

Informace o přednášce

Jsou-li hlavní plachta a kosatka v harmonii s větrem, loď ladně proplouvá vlnami a posádka, včetně kapitána, má na tváři úsměv od ucha k uchu. Jenže jak toho dosáhnout? Vytrimovat správně plachty totiž není vůbec jednoduchá disciplína. Pokud tápete v tom, proč se vám lík plachty třepotá, nevíte, kterou otěž povolit a kterou naopak přitáhnout, nebo chcete dosáhnout maximální rychlosti lodi pod plachtami, pak je přednáška Harmonie větru a plachet přesně pro vás.

Pro správné nastavení a trim plachet je nutné pochopit, jak plachty fungují. Vysvětlíme si tedy základní princip aerodynamiky plachet, kdy na plachtě vzniká sací a kdy tlaková síla. Připomeneme si také, proč Francis Beaufort definoval stupnici pro odhad rychlosti větru podle vlnění mořské hladiny.

Zaměřeno na trim plachet

Nejvíce se však budeme věnovat tvaru plachet a jejich správnému nastavení vůči větru. Důležitým aspektem při trimu plachet jsou vlny, a proto si popíšeme správné nastavení plachet vůči vlnám. Vysvětlíme ovládání přední plachty (kosatku či genu) pomocí otěží, výtahů a vozíků. U hlavní plachty si vysvětlíme, jak ji trimovat pomocí otěže, výtahu, kikingu, outhallu a cunighamu. Naším největším parťákem při trimování plachet jsou špionky, proto si popíšemem co nám vlastně říkají a jak s plachtami pracovat, pokud špionky nevlají ideálně.

S větrem o závod

Všichni to známe, je pátek a všechny charterové lodě se vracejí do mariny. Není to sice závod, ale ten blažený pocit, když někoho předjedete, je k nezaplacení. A se správným trimem plachet budete předjíždet jednu loď za druhou! A možná dorazíte do mariny jako první :))

Trimování plachet si také můžete vyzkoušet během našich kondičních plaveb v Chorvatsku, které pořádáme flotilově. Ani tam nejde ozávod, ale ten, kdo dojede do cíle první, samozřejmě vyhrál.

Během této přednášky se naučíte

  • Chápat aerodynamiku plachty
  • Určit sílu větru pomocí Beaufortovy stupnice s ohledem na trimování plachet
  • Nastavit plachty vzhledem ke směru větru
  • Držet ideální tvar plachty pro jednotlivé směry plavby vůči větru
  • Pochopit jak pracují otěže, vozíky, výtahy a další nástroje
  • Přizpůsobit plachty plavbě ve vlnách
  • Číst špionky a správně na ně reagovat
  • Vytěžit maximální výkon z plachet a tím dosahovat vyšší rychlosti

Termíny a přihlášení

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.