Meteorologie

Jak přežít bouři na moři

Bouřky jsou odjakživa postrachem všech námořníků. Víte ale, jak vznikají a jak je bezpečně přečkat na moři?

2.11.2023 18:00 - 22:00 Online
boure_na_mori

Série přednášek

Jak přežít bouři na moři tvoří tři volně na sebe navazující přednášky. Můžete zhlédnout jednotlivé díly nebo si zakoupit výhodný balíček všech tří přednášek.
1

Vznik bouří na moři

První ze série přednášek je věnovaná především meteorologie a primárně se zaměřuje jak vznikají a co způsobuje bouře na moři. 

2

Jak přežít bouři na moři

Občas dojde na nejhorší a před bouří už není úniku a je nutné ji přečkat na moři. Naučíme vás jak se na bouři připravit a přečkat ji bez úhony.

3

Speciální meteorologické jevy

V této přednášce se zaměříme na atypické meteorologické jevy jakou jsou tornáda, polární žáře, výškové fronty a mnohé další...

Informace o přednášce

Jak přežít bouři na moři? Extrémní výkyvy počasí jsou čím dál tím častější a nejen ve středomoří dokáží zaskočit nejednoho i zkušeného jachtaře. Nad Jadranem se mohou držet tlakové propady, podobně jako tomu bylo v létě 2020, ze kterých vznikají silné lokální bouře, jež se téměř nedají předpovídat. Řecko v září roku 2020 zasáhl velmi silný medikán, středomořský hurikán, který způsobil obrovské škody na Jónských ostrovech a vyžádal si dokonce dva lidské životy. Podobně tomu bylo v roce 2018, kdy se u pobřeží Libye zrodil medikán Zorbas, který zpustošil řecké a turecké pobřeží. Oba dva medikány významně ovlivnily počasí v celém středomoří a nechaly za sebou stovky potopených jachet.

Není výjimkou, že se v Chorvatsku objevují i malá tornáda. Připravili jsme tedy námořní tematickou přednášku, ve které se věnujeme bouřkovým útvarům. Od typické chorvatské bory, přes orkány, hurikány, tajfuny až po tropické cyklony. Součástí bouřek jsou i blesky doprovázené hromobitím, u nichž si řekneme jak vznikají a kam dopadají. Ukážeme si jaké to je, když blesk trefí plachetnici. Přeci jen stěžně jsou ideální bleskosvody. Nesmíme vynechat ani předpověď bouřek pomocí různých zdrojů informací. A nakonec si povíme, jak vlastním okem poznat, že je čas se schovat do zátoky před přicházející bouří.

Jak připravit loď na bouři

Když už víme, že se na náš řítí pohroma, je nutné připravit loď i posádku. V bouři už není čas na hrdinství a je třeba vše zajistit s předstihem! Proto si vysvětlíme, co byste neměli v přípravách opomenout. Vysvětlíme si, jaké vybavení se při bouři využívá a jak. Žádná bouře už vás pak nepřekvapí a zvládnete ji bez úhony!

Kdo je za každou katastrofou?

Po dlouhá léta dostávaly ničivé bouře ženská jména, ale ta přeci dostávají i lodě. Proč tomu tak je? Nebojte, vše si v přednášce vysvětlíme 🙂

Během přednášky „Jak přežít bouři na moři“ probereme

 • Vznik bouře
 • Co je hnacím motorem bouře
 • Děsivá tornáda a ničivé hurikány
 • Jak bouře předpovídat pomocí
  • Synoptických map
  • Windy a dalších elektronických zdrojů
  • Vlastním okem
 • Důvody, proč bouře dostávají ženská jména
 • Příprava lodi na bouři
 • Metody a technické vybavení pro zvládnutí bouře na moři

Termíny a přihlášení

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.