Logo

Dějiny námořní navigace

Pojďte s námi prozkoumat dějiny námořní navigace, která je řemeslem starým jako mořeplavba sama. První mořeplavci se plavili jen po řekách a v pobřežních vodách a orientovali se především pomocí známých orientačních bodů. Jenže lidská touha vedla k objevování a dobývání nových končin a tak se dávní průzkumníci vydávali i na dlouhé výpravy. Často nevěděli kam a už vůbec neměli jistotu, že se vrátí. Některé národy se objevováním nových světů dokonce proslavili. Třeba Vikingové, ale i Řekové nebo Číňané. Naši předkové dokázali perfektně využít své znalosti poplatné dané době a perfektně je spojit se znalostmi teorie, aplikací matematiky a vlastními námořními instinkty. Díky tomu se z námořní navigace stalo umění, perfektně propojené s vědou.

Dějiny námořní navigace :: Historická mapa a kompasProzkoumejte s námi dějiny námořní navigace

V dnešní době je navigace poměrně jednoduchá, prakticky každé elektronické zařízení má v sobě GPS přijímač a dokáže s přesností na centimetry určit svou polohu. Jenže jak tomu bylo dříve? Když nebyly žádné elektronické přístroje, neexistoval kompas a mapy měly hodnotu pokladu. Ponořte se s námi do dějin námořní navigace a zjistěte jak se vyvíjela v průběhu času.

Přihlásit se na přednášku ➜

Během přednášky Dějiny námořní navigace probereme

  • Historii námořní navigace
  • Vznik prvních map
  • Čtení oblohy a navigace podle hvězd
  • První navigační přístroje

Důležité informace

  • Délka přednášky:  4 hodiny
  • Přednáška je vysílaná živě pomocí online streamovací platformy YouTube.com
  • Posluchači mají k dispozici záznam přednášky

Na tuto přednášku navazuje Manuální navigace v praxi, kde si řekneme jak správně používat manuální navigaci v praxi.

Lektor: Pavel Kocych

Dějiny námořní navigace :: Pavel Kocych

Lektorem přednášky „Dějiny námořní navigace“ je Pavel Kocych, držitel nejvyššího českého námořního dokladu A – velitel jachty oceánské plavby a RYA Coastal Skipper. Dlouhodobě působí jako instruktor námořního jachtingu. Rád vede teoretické i praktické kurzy. Ve svém portfoliu má řadu oblíbených jachtařských přednášek.

S mořeplavbou začal v osmdesátých letech ve vodách Baltského moře se svým otcem. Ve své jachtařské knížce má zapsáno tisíce námořních mil a jen těžko budeme hledat vody, po kterých se ještě neplavil.

Nemusíme se moře bát, jen je potřeba mít před ním neuvěřitelný respekt

Termíny a přihlášení


Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.