Logo

Harmonie větru a plachet

Jsou-li hlavní plachta a kosatka v harmonii s větrem, loď ladně proplouvá vlnami a posádka, včetně kapitána, má na tváři úsměv od ucha k uchu. Jenže jak toho dosáhnout? Vytrimovat správně plachty totiž není vůbec jednoduchá disciplína. Pokud tápete v tom, proč se vám lík plachty třepotá, nevíte, kterou otěž povolit a kterou naopak přitáhnout, nebo chcete dosáhnout maximální rychlosti lodi pod plachtami, pak je přednáška „Harmonie větru a plachet“ přesně pro vás.

Přihlásit se na přednášku ➜

Harmonie větru a plachet :: plachtyPro správné nastavení a trim plachet je nutné pochopit, jak plachty fungují. Vysvětlíme si tedy základní princip aerodynamiky plachet, kdy na plachtě vzniká sací a kdy tlaková síla. Připomeneme si také, proč Francis Beaufort definoval stupnici pro odhad rychlosti větru podle vlnění mořské hladiny. Nejvíce se však budeme věnovat tvaru plachet a jejich správnému nastavení vůči větru. Důležitým aspektem při trimu plachet jsou vlny, a proto si popíšeme správné nastavení plachet vůči vlnám. Vysvětlíme ovládání přední plachty (kosatku či genu) pomocí otěží, výtahů a vozíků. U hlavní plachty si vysvětlíme, jak ji trimovat pomocí otěže, výtahu, kikingu, outhallu a cunighamu. Naším největším parťákem při trimování plachet jsou špionky, proto si popíšemem co nám vlastně říkají a jak s plachtami pracovat, pokud špionky nevlají ideálně.

S větrem o závod

Všichni to známe, je pátek a všechny charterové lodě se vracejí do mariny. Není to sice závod, ale ten blažený pocit, když někoho předjedete, je k nezaplacení. A se správným trimem plachet budete předjíždet jednu loď za druhou! A možná dorazíte do mariny jako první :))

Trimování plachet si také můžete vyzkoušet během našich kondičních plaveb v Chorvatsku, které pořádáme flotilově. Ani tam nejde ozávod, ale ten, kdo dojede do cíle první, samozřejmě vyhrál.

Během této přednášky „Harmonie větru a plachet“ se naučíte

  • Chápat aerodynamiku plachty
  • Určit sílu větru pomocí Beaufortovy stupnice s ohledem na trimování plachet
  • Nastavit plachty vzhledem ke směru větru
  • Držet ideální tvar plachty pro jednotlivé směry plavby vůči větru
  • Pochopit jak pracují otěže, vozíky, výtahy a další nástroje
  • Přizpůsobit plachty plavbě ve vlnách
  • Číst špionky a správně na ně reagovat
  • Vytěžit maximální výkon z plachet a tím dosahovat vyšší rychlosti

Klíčové informace

Délka přednášky: 4 hodiny
Přednáška je vysílaná živě pomocí online streamovací platformy.
Posluchači mají k dispozici záznam 14 dní po odvysílání přednášky

Lektor: Pavel Kocych

Harmonie větru a plachet :: Pavel Kocych

Lektorem přednášky „Harmonie větru a plachet“ je Pavel Kocych, držitel nejvyššího českého námořního dokladu A – velitel jachty oceánské plavby a RYA Coastal Skipper. Dlouhodobě působí jako instruktor námořního jachtingu. Rád vede teoretické i praktické kurzy. Ve svém portfoliu má řadu oblíbených jachtařských přednášek.

S mořeplavbou začal v osmdesátých letech ve vodách Baltského moře se svým otcem. Ve své jachtařské knížce má zapsáno tisíce námořních mil a jen těžko budeme hledat vody, po kterých se ještě neplavil.

Za ta léta co pluji jsem se naučil žít v souladu s mořem.

Termíny a přihlášení

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.