Logo

Jak přežít bouři na moři

Jak přežít bouři na moři? Extrémní výkyvy počasí jsou čím dál tím častější a nejen ve středomoří dokáží zaskočit nejednoho i zkušeného jachtaře. Nad Jadranem se mohou držet tlakové propady, podobně jako tomu bylo v létě 2020, ze kterých vznikají silné lokální bouře, jež se téměř nedají předpovídat. Řecko v září roku 2020 zasáhl velmi silný medikán, středomořský hurikán, který způsobil obrovské škody na Jónských ostrovech a vyžádal si dokonce dva lidské životy. Podobně tomu bylo v roce 2018, kdy se u pobřeží Libye zrodil medikán Zorbas, který zpustošil řecké a turecké pobřeží. Oba dva medikány významně ovlivnily počasí v celém středomoří a nechaly za sebou stovky potopených jachet.

Přihlásit se na přednášku ➜

Jak přežít bouři na moři :: bleskyNení výjimkou, že se v Chorvatsku objevují i malá tornáda. Připravili jsme tedy námořní tematickou přednášku, ve které se věnujeme bouřkovým útvarům. Od typické chorvatské bory, přes orkány, hurikány, tajfuny až po tropické cyklony. Součástí bouřek jsou i blesky doprovázené hromobitím, u nichž si řekneme jak vznikají a kam dopadají. Ukážeme si jaké to je, když blesk trefí plachetnici. Přeci jen stěžně jsou ideální bleskosvody. Nesmíme vynechat ani předpověď bouřek pomocí různých zdrojů informací. A nakonec si povíme, jak vlastním okem poznat, že je čas se schovat do zátoky před přicházející bouří.

Jak připravit loď na bouři

Když už víme, že se na náš řítí pohroma, je nutné připravit loď i posádku. V bouři už není čas na hrdinství a je třeba vše zajistit s předstihem! Proto si vysvětlíme, co byste neměli v přípravách opomenout. Vysvětlíme si, jaké vybavení se při bouři využívá a jak. Žádná bouře už vás pak nepřekvapí a zvládnete ji bez úhony!

Jak přežít bouři na moři :: mraky

Kdo je za každou katastrofou?

Po dlouhá léta dostávaly ničivé bouře ženská jména, ale ta přeci dostávají i lodě. Proč tomu tak je? Nebojte, vše si v přednášce vysvětlíme 🙂

Během přednášky „Jak přežít bouři na moři“ probereme následující témata

 • Vznik bouře
 • Co je hnacím motorem bouře
 • Děsivá tornáda a ničivé hurikány
 • Jak bouře předpovídat pomocí
  • Synoptických map
  • Windy a dalších elektronických zdrojů
  • Vlastním okem
 • Důvody, proč bouře dostávají ženská jména
 • Příprava lodi na bouři
 • Metody a technické vybavení pro zvládnutí bouře na moři

Klíčové informace

Délka přednášky: 4 hodiny
Přednáška je vysílaná živě pomocí online streamovací platformy.
Účastníci mají k dispozici záznam přednášky
Každý účastník od nás dostane certifikát

Lektor: Pavel Kocych

Jak přežít bouři na moři :: Pavel Kocych

Lektorem přednášky „Jak přežít bouři na moři“ je Pavel Kocych, držitel nejvyššího českého námořního dokladu A – velitel jachty oceánské plavby a RYA Coastal Skipper. Dlouhodobě působí jako instruktor námořního jachtingu. Rád vede teoretické i praktické kurzy. Ve svém portfoliu má řadu oblíbených jachtařských přednášek.

S mořeplavbou začal v osmdesátých letech ve vodách Baltského moře se svým otcem. Ve své jachtařské knížce má zapsáno tisíce námořních mil a jen těžko budeme hledat vody, po kterých se ještě neplavil.

Za ta léta co pluji jsem se naučil žít v souladu s mořem.

Termíny a přihlášení

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.