Logo

Námořní meteorologie

I když žijeme v digitální době dvacátého prvního století, nelze na internetové zdroje předpovědi počasí stoprocentně spoléhat. Mají sice mnoho vstupních informací, ale stále se jedná jen o matematické modely, které opomíjejí lokální vlivy. Ty jsme schopni zachytit pouze, pokud se v dané lokalitě nacházíme. Při znalosti základů meteorologie jsme pak schopni stanovit si vlastní předpověď počasí a směr větru s minimem dostupných informací. Často stačí pouhá synoptická mapa a pohled na nebe. Na základě vlastní předpovědi si pak správně vyberete zátoku, ve které strávíte větrem nerušenou noc, upravíme směr plavby vůči větru, nebo zůstanete v bezpečí přístavu. To vše se naučíte na přednášce „Analytická námořní meteorologie“.

Přihlásit se na přednášku ➜

Předpověď je základem bezpečné plavby

Pro bezpečnou plavbu je důležité ověřovat si předpovědi počasí vlastní analýzou a pohledem kolem sebe. Jen my jsme schopni podchytit lokální vlivy a potvrdit tak správnost předpovědí. Sestavit vlastní předpověď počasí s minimem vstupních dat není vůbec složité. Stačí počasí věnovat jen chvilku ráno před vyplutím a večer po přistání s lodí a hned víme jak bude! Nezapomeňte, že znalost aktuální meteorologické situace je základem bezpečné plavby! A věřte, že i internetové zdroje a Windy se mohou mýlit!

 

Jak na vlastní předpověď počasí

Ukážeme si jak sestavit vlastní předpověď počasí v oblíbených jachtařských destinacích jen za pomoci základních zdrojů. Snadno si tak ověříte jak vás čeká počasí a zda jsou internetové předpovědi pravdivé! Sestavit předpověď je velmi snadné! V dnešní době je zdrojů hodně a mimo předpovědi se lze dostat i k aktuálním informacím o počasí, ty nejsou založené na matematických modelech, ale zobrazují pravdivé informace téměř v reálném čase.

Synoptická mapa jako náš pomocník

Synoptická mapaAktuální meteorologickou situaci zobrazují meteorologické (synoptické) map. Obsahují řadu cenných informací. Žene se na nás fronta? Hrozí nám nějaké nebezpečí? Jaká je rychlost větru a jeho směr? Neohrožuje nás tlaková níže? To vše, a mnohem více, je v synoptické mapě ukryto! A proto je dobré takovým mapám porozumět a umět je správně číst. A že nevíte jak synoptické mapy číst? To nevadí! Vše si vysvětlíme na přednášce.

Během přednášky Námořní meteorologie probereme

 • Evropské meteorologické služby
 • Metody sestavení vlastní předpovědi
 • Naučíme se číst synoptické mapy
 • Specifické větry evropských jachtařských destinací
  • Bora, Jugo
  • Meltemi
 • Bouřkové servery a jejich fungování
 • Přízemní a výškové meteo mapy
 • Ukážeme si příčné řezy meteorologických map
 • A mnoho dalších..

Klíčové informace

Délka přednášky: 4 hodiny
Přednáška je vysílaná živě pomocí online streamovací platformy.
Účastníci mají k dispozici záznam přednášky
Každý účastník od nás dostane certifikát

Lektor: Pavel Kocych

Analytická námořní meteorologie, přednáší Pavel Kocych

Lektorem přednášky „Analytická námořní meteorologie“ je Pavel Kocych, držitel nejvyššího českého námořního dokladu A – velitel jachty oceánské plavby a RYA Coastal Skipper. Dlouhodobě působí jako instruktor námořního jachtingu. Rád vede teoretické i praktické kurzy. Ve svém portfoliu má řadu oblíbených jachtařských přednášek.

S mořeplavbou začal v osmdesátých letech ve vodách Baltského moře se svým otcem. Ve své jachtařské knížce má zapsáno tisíce námořních mil a jen těžko budeme hledat vody, po kterých se ještě neplavil.

Za ta léta co pluji jsem se naučil žít v souladu s mořem.

Termíny a přihlášení


Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.