Logo

Základy námořní meteorologieZáklady námořní meteorologie jsou alfou-omegou každého jachtaře. Díky pochopení základních principů fungování zemské atmosféry si snadno uděláte vlastní předpověď a nemusíte se už spoléhat jen na internetové zdroje. Každý námořník by vědět, jak fungují tlakové útvary a co jsou frontální systémy, znát lokální vlivy počasí a umět rozhodnout, kdy je bezpečné vyplout a kdy lepší zůstat v přístavu. A přesně na tyto základní meteorologické otázky je zaměřena naše přednáška.

Přihlásit se na přednášku ➜

Tlaková níže je hnacím motorem počasí

Základy námořní meteorologie :: Tlakové níže jsou hnacím motorem počasí

Cyklóna, neboli tlaková níže, je hnacím motorem počasí. Její velikost dosahuje stovek námořních mil a významně ovlivňuje počasí v dotčené oblasti. Přináší s sebou frontální systémy, bouře, déšť a mnohdy silný vítr. Umí být pěkně nebezpečná, proto vám vysvětlíme, jak tlaková níže funguje, jak v ní proudí vítr, kdy je nebezpečná a jak daleko je a jak rychle se na nás řítí. Samozřejmě neopomeneme ani její sestru tlakovou výši.

 

Mraky jsou náš kamarád

Základy námořní meteorologie :: Mraky jsou náš kamarád

Naším největším pomocníkem při určování vlastní předpovědi jsou mraky. Pokud dovedeme mraky správně číst a pojmenovat, dokážeme pouhým pohledem na oblohu předvídat počasí. Dobrým příkladem mohou být červánky při západu slunce. Zatímco se jimi posádka kochá, dobrý kapitán zpozorní. Červánky nám napovídají, že za horizontem je drak. Co to znamená? To si vysvětlíme na přednášce :).

 

Během přednášky „Základy námořní meteorologie“ probereme následující témata

 • Proudění vzduchu v atmosféře
 • Kde a jak vzniká vítr
 • Bríza a lokální vlivy počasí
 • Takové útvary
  • Tlaková níže
  • Tlaková výše
 • Beaufortova stupnice a její správné aplikaci
 • Oblačnost a mraky
 • Síla větru a přizpůsobení plachet

Klíčové informace

Délka přednášky: 4 hodiny
Přednáška je vysílaná živě pomocí online streamovací platformy.
Účastníci mají k dispozici záznam přednášky
Každý účastník od nás dostane certifikát

Lektor: Pavel Kocych

Kapitán Pavel Kocych


Lektorem přednášky „Základy námořní meteorologie“ je Pavel Kocych, držitel nejvyššího českého námořního dokladu A – velitel jachty oceánské plavby a RYA Coastal Skipper. Dlouhodobě působí jako instruktor námořního jachtingu. Rád vede teoretické i praktické kurzy. Ve svém portfoliu má řadu oblíbených jachtařských přednášek.

S mořeplavbou začal v osmdesátých letech ve vodách Baltského moře se svým otcem. Ve své jachtařské knížce má zapsáno tisíce námořních mil a jen těžko budeme hledat vody, po kterých se ještě neplavil.

Za ta léta co pluji jsem se naučil žít v souladu s mořem.

Termíny a přihlášení

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.