Logo

Jak cestovat letadlem se samonafukovací vestou?

Dominik Harman
Dominik Harman
19.10.2021

Cestování s vestouPodle aktuálních předpisů může mít každý cestující letadlem v zavazadle jednu záchrannou vestu se dvěma kartušemi CO a k tomu maximálně dvě kartuše náhradní.

Změny v regulaci provedla pracovní skupina „Dangerous Goods“ organizace ICAO a začlenila je do nově vydaných předpisů ICAO T.I. 2019-2020. Změny se také promítly do předpisů pro přepravu nebezpečného zboží IATA (DGR).

Právní předpisy pro přepravu kartuší CO v dopravních letadlech

Pro transport samonafukovací vesty a kartuší s CO2 nacházíme oporu v předpisu Regulations for dangerous goods (DGR) u organizace The International Air Transport Association (IATA) a v předpisu ICAO T.I. 2019-2020 organizace International Civil Aviation Organization (ICAO). Ty definují a regulují bezpečnost letecké dopravy. Oba předpisy platí po celém světe a naprostá většina aerolinek je díky členství v těchto organizacích respektuje.

Předpisy povolují transport samonafukovací vesty a dvou náhradních CO₂ bombiček jak v odbaveném, tak v příručním zavazadle.

Omezení:

  • Maximálně jedna záchranná vesta na osobu (podle druhého předpisu ale až 2!);
  • záchranná vesta musí být zabalena takovým způsobem, aby nemohlo dojít k její náhodné aktivaci;
  • kartuše musí být určeny k nafukování;
  • ve vestě mohou být nainstalovány nejvýše dvě náplně;
  • ne více než dvě náhradní kartuše s plynem na osobu (objem každé menší než 50 ml).

Zdroj: ICAO DGP, Final Report of the ICAO Dangerous Goods Panel, strana 144, odstavec 12) a IATA Provisions for Dangerous Goods Carried by Passengers or Crew

Jak jistě víte, naši kapitáni během Sportovních a kondičních plaveb vesty vyžadují. Přinášíme proto naše zkušenosti a tipy ohledně cestování letadlem se samonafukovací záchrannou vestou.

Na cestu s vestou se připravte

Cestování se samonafukovací záchrannou vestou není až tak složité, jak se může na první pohled zdát. S vestami létáme pravidelně a problémy během bezpečnostních kontrol jsou v posledních letech spíše raritou. I tak je potřeba počítat s tím, že na různých letištích a u různých aerolinek si předpisy vykládají po svém. Snadno nás mohou nemile překvapit. I v tom nejhorším případě ale vyhodíme do koše jen CO2 kartuši. Upřímně si nepomatuji, kdy jsem měl se svojí vestou při transportu letadlem naposledy problém.

Před cestou vždy zkontrolujte webové stránky leteckého dopravce, včetně všech navazujících letů, zda vám povolí vzít si na palubu tlakovou lahvičku s CO2. Dále si zjistěte, zda dovolují přepravu samonafukovací vesty pouze v příručním nebo v odbaveném zavazadle. Pozor! stále existují aerolinky, které přepravu tlakových lahviček nedovolují. Stačí zadat do googlu „self-inflating life jacket + název aerolinie“ a snadno se proklikáte k výsledku.

Záchrannou vestu vezměte s sebou na palubu

Udělejte to tak, i když nám bezpečnostní standardy dovolují cestování s vestou jak v kabinovém, tak i v odbaveném zavazadle. Z vlastní zkušenosti doporučujeme cestovat s vestou výhradně jen v kabinovém zavazadle. Na každém letišti se přístup zaměstnanců mírně liší. Vesta zabalená v odbaveném zavazadle se nemusí při jeho skenování pracovníkům letiště líbit a později můžete být předvoláni k jeho otevření a prověření. Tím můžete způsobit zpoždění letadla a v horším případě odletí bez vás.

Pokud si vezmete vestu do kabinového zavazadla, máte ji vždy u sebe a při bezpečností kontrole můžete rovnou komunikovat s pracovníky letiště. Většinou je zavazadlo s vestou během screeningu označeno jako problematické a musíte ukázat, co v něm máte. Když pak security vidí záchranou vestu, nechají vás bez problémů projít.

První prorazí cestu

Při kontrole kabinových zavazadel je vhodné, aby celá posádka šla jedním rentgenem. První člen „prorazí“ cestu – jeho zavazadlo bude vyhodnoceno jako problematické a zkontrolováno bezpečnostními pracovníky letiště. Ostatní pak již většinou projdou bez kontroly.

Vyvarujte se používání slovíčka „bomb“ nebo „bombička“

V případě komunikace se zaměstnanci letiště v angličtině v žádném případě nepoužívejte slovíčko „bomb“ nebo něco obdobného. Dovede si asi představit, jak moc je to vyděsí. Raději použijte „gas cylinder“ nebo „cartridge“. Ihned budou vědět o čem řeč a výraz jejich tváří zůstane klidný.

Zkušenosti z jednotlivých letišť

Letiště Kód Zkušenosti
Praha PRG Během screeningu je každé kabinové zavazadlo s vestou označeno jako nebezpečné. Následuje kontrola s pracovníky letiště a bez větších obtíží nás pouštějí dále.
Vídeň VIE Ve Vídni nebývají problémy při cestování s vestou. Občas zavazadlo projede skenerem bez další kontroly a někdy chtějí pracovníci letiště vestu vidět.
Berlín BER
Athény ATH S vestou procházíme bez problémů.
Kos KGS S vestou procházíme bez problémů.
Tenerife TFS Vesty bezpečnostní kontrola pečlivě prohlíží, po sdělení, že „jsme námořníci“ pokračujeme bez problémů dál.
TFN
Amsterdam AMS S vestou procházíme bez problémů.
Stockholm ARN S vestou procházíme bez problémů.

 

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Autem do Chorvatska: Dálniční poplatky na jednom místě

Vyrážíte autem do Chorvatska za dalším dobrodružstvím na lodi, nebo jen tak na dovolenou? Zjistěte kolik vás budou stát při cestě autem dálniční poplatky. Jak je to s mýtem v roce 2021 v jednotlivých státech po cestě? Dálniční poplatky a mýto v Chorvatsku Dálniční poplatky ve Slovinsku Dálniční poplatky a mýto v Rakousku Dálniční poplatky…

Dominik Harman 15.03.2021

Diskuze k článku

Odpovědet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář