Logo

Jak převzít charterovou loď

Dominik Harman
Dominik Harman
03.08.2022 4 komentáře

Dobře provedené převzetí lodě je předpokladem pohodové a bezpečné plavby. Nikdo přece nechceme odhalit nefunkční vybavení až na moři, když je vše možné v klidu vyřešit ještě v marině před vyplutím. Proto kontrole věnujte dostatečný čas a buďte pečliví.

Den nalodění je většinou hektický. Převzetí lodě přesto nepodceňujte a snažte se už cestu do mariny naplánovat tak, abyste na prohlídku lodě měli dostatek času.

Snažte se check-in provádět jen s technikem charterové společnosti a maximálně jedním pomocníkem z posádky. Také není nic horšího než kontrola lodi mezi vším, co jste si s sebou přivezli. Bez bagáže a jídla v lodi je kontrola mnohem rychlejší a pohodlnější. Posádku proto s předstihem požádejte, aby se na loď nestěhovala, dokud nebude převzatá. Ideální je posádku vyslat na nákup nebo kávu do místní kavárny a bagáž zatím uložit na molo (výjimku můžete udělat u potravin, které potřebují do ledničky).

TIP: Zeptejte se v kanceláři charterové společnosti, zda můžete hned na loď a začít s  předběžnou kontrolou. Většinou vám to dovolí a můžete tak check-in začít v klidu sami. Poté co dorazí technik, budete připraveni a společně projdete čemu nebudete nerozumět, případně nalezené nesrovnalosti.

Co vede k dobrému převzetí lodě

 • Dostatek času;
 • Klid a kontrola lodi bez posádky;
 • Seznámení se s navigačními přístroji a ovládáním příďového propeleru;
 • Kontrola umístění všech ventilů, jističů, přepínání nádrží na vodu a dalších ovládacích prvků;
 • Vše si pečlivě zaznamenejte, využijte mobilní telefon foto / video;
 • Mějte přitom pochopení pro drobné poškození lodi.

Jak tedy na check-in

Po příchodu na loď nastartujte motor. Při té příležitosti hned zkontrolujte plynovou páku, dopředný chod i zpátečku. Opište si počet motohodin a zkontrolujte stav nafty v nádrži. Motor potom nechte brumlat na neutrál. Skočte do podpalubí a na rozvodném panelu zapněte vše, co zapnout jde. Pak se vraťte zpět na palubu a začněte podrobnou prohlídku.

Kontrola paluby

Začněte v kokpitu a zaměřte se na nejdůležitější vybavení pro bezpečnou plavbu. Mírně otočte kormidelním kolem a hledejte vůli. Pokud cítíte, jak ihned reaguje kormidelní list, je vše v pořádku, pokud cítíte vůli, požádejte technika charterové společnosti o kontrolu kormidelního mechanismu. Najděte nouzovou pínu a ujistěte se, že víte, jak ji použít.

Dále se zaměřte na vinšny a jejich správnou funkci. Přepočítejte kliky pro jejich ovládání. Poté co zkontrolujete vybavební v kokpitu se vydejte na příď a postupně kontrolujte vše, co cestou potkáte: sloupky, zábradlí, kladky, vozíky, dinghy a její příslušenství, ráhno případně vnější poškození trupu.

Dobrý kapitán se zvládne potopit pod loď a zkontrolovat kýl, kormidelní list a lodní šroub. Takovou kontrolu je ale lepší udělat až mimo marinu.

Na přídi se zaměřte na kotvu a kotevní vrátek. Motor je nastartovaný, a tak zkuste kotvu kousek spustit a opět povytáhnout. Klikou ověřte dotažení brzdy a vizuálně zkontrolujte šekl spojující řetěz a kotvu. Jsou na řetězu značky a jaké mají barvy, jak je celkem dlouhý? Je řetěz na konci připevněný k lodi?

Když už jsme na přídi zkontrolujte, zda svítí všechna světla.

Cestou zpět do kokpitu zkontrolujte vše na druhé straně paluby. A v kokpitu pak zkontrolujte obsah všech bakist.

Kontrola plachet

Vane-li lehký a příznivý vítr, můžete při převzetí vytáhnout a zkontrolovat také plachty. Zaměřte se na jejich slabá místa – upínací oka, spodní a zadní lík. U kosatky/geny plachtu důkladně zkontrolujte v oblasti předního koše, často jsou zde prodřené. V případě poškození vše foťte. V silném větru odložte kontrolu plachet až na moře – pokud odhalíte problémy, foťte a ohlaste zpět do charterové společnosti.

Podpalubí je stejně důležité jako paluba

Po příchodu do podpalubí rozsviťte všechna světla a otevřete skříňky. Postupujte podobně jako na palubě a v jednom směru vše systematicky projděte. Od kajut přes salon, kuchyň a navigační stolek.

V podpalubí jsou umístěny důležité ovládací prvky a veškerá elektronika! Je důležité se seznámit s jejich obsluhou a přesně znát jejich umístění! Třeba kotevní vrátek nebo příďový propeler dokážou snadno vyhodit své jističe…

Po kontrole podpalubí musíte vědět, jak se zachází a kde jsou umístěné

 • Jističe a pojistky kotevního vrátku a příďového propeleru
 • Přepínače vodních nádrží
 • Ventily, a to nejen od fekálních tanků
 • Bezpečnostní vybavení
 • Ovládání generátoru a klimatizace
 • Náhradní díly motoru – impeller / klínový řemen

Dále si projděte skříňky a lavice a zkontrolujte jejich obsah.

Nevynechejte kontrolu motoru

Přesto, že nejste mechanikem lodních motorů, proveďte vždy alespoň jeho základní kontrolu! Po otevření motorového prostoru hodně napoví hned první dojem. Je-li čistý, bude pohonná jednotka pravděpodobně pravidelně udržována.

Pro podrobnější kontrolu se hodí britská metodika “WOBBLE”:

 • W – Water filter (vodní filtr): Pohledem zkontrolujte vodní filtr, jeho víčko je průhledné a tak hned uvidíte jeho případné zanesení;
 • O – Oil (olej): Zkontrolujte hladinu oleje měrkou, hledejte případný únik;
 • B – Belt (řemen): Zatlačte na řemen prstem a zkontrolujte jeho napětí, neměli byste promáčknout více než 1-3 cm;
 • B – Bilge (studánka): Zkontrolujte zda ve studánce pod motorem není nějaká kapalina;
 • L – Level (hladina): Zkontrolujte hladinu chladící kapaliny;
 • E – Exhaust (výfuk): Při nastartovaném motoru si prohlédněte výfuk, také chladicí voda musí v pravidelných intervalech vytékat.

Bezpečnost až na první místě

Důkladně se seznamte s umístěním veškerého záchranného vybavení. Kapitán i posádka musí vědět, kde je umístěn záchranný ostrůvek a jak se s ním manipuluje. Neméně důležité jsou i světlice, záchranné vesty a harnesy!

Abyste na nic nezapomněli

SeatimePřipravili jsme pro vás k vytištění check-in list, který vám pomůže na nic důležitého nezapomenout. Odškrtávejte si v něm jednotlivé položky, označte chybějící, případné poškození trupu vyznačte do schématu.

Stáhnout CHECK-IN list (PDF) ⇩

 

Využijte moderní technologie

I přes dobře provedený check-in se může stát, že něco přehlédnete. Je proto dobré využít mobilní telefon, zapnout natáčení videa a udělat si “procházku” po lodi. Natočit vše na palubě i v podpalubí. V případě problému při vrácení lodi si tak můžete vše zpětně zkontrolovat. Pečlivě si dokumentujte i případné problémy objevené během plavby.

Dobrý vítr do plachet!

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Kanárské ostrovy 2023

  Před pár hodinami před našima očima spektakulárně zapadlo Slunce za ostrov La Gomera, který teď vidíme s jeho hornatou siluetou a několika oddělenými ostrůvky nočního osvětlení na obzoru před námi. Sedíme na střešní terase malého hotýlku v obci Chío na jihozápadní straně Tenerife a pomalu…

Jan Kašpar 03.03.2023

Výprava na Kanárské ostrovy

Před několika dny jsme se vrátili z naší první námořní výpravy tohoto roku. Dva týdny jsme se plavili v oblasti Kanárských ostrovů. A přes drobné potíže s loděmi (a také tak trochu s Covid-19) si troufnu tvrdit, že se akce mimořádně vydařila.  Plavba se málem nekoná Plavba okolo Kanárských ostrovů byla rozdělena do dvou na…

Jan Kašpar 19.02.2022

Autem do Chorvatska: Dálniční poplatky na jednom místě

Vyrážíte autem do Chorvatska za dalším dobrodružstvím na lodi, nebo jen tak na dovolenou? Zjistěte kolik vás budou stát při cestě autem dálniční poplatky. Jak je to s mýtem v roce 2021 v jednotlivých státech po cestě? Dálniční poplatky a mýto v Chorvatsku Dálniční poplatky ve Slovinsku Dálniční poplatky a mýto v Rakousku Dálniční poplatky…

Dominik Harman 15.03.2021

Jak cestovat letadlem se samonafukovací záchranou vestou? [Aktualizováno 2023]

Jak jistě víte, naši kapitáni během Sportovních a kondičních plaveb vesty vyžadují. Přinášíme proto naše zkušenosti a tipy ohledně cestování letadlem se samonafukovací záchrannou vestou. Podle aktuálních předpisů může mít každý cestující letadlem v zavazadle jednu záchrannou vestu se dvěma kartušemi CO₂ a k tomu maximálně dvě kartuše náhradní. Změny v regulaci provedla pracovní skupina…

Dominik Harman 19.10.2021

Diskuze k článku

Odpovědět
https://romantik69.co.il/ 5. 10. 2022

אני מאוד ממליץ על אתר הזה כנסו עכשיו ותהנו ממגוון רחב של בחורות ברמה מאוד גבוהה. רק באתר ישראל נייט לאדי נערות ליווי

Odpovědět
Hello World! https://trlrwd.com?hs=291339f46c0cbfab375ab13fc68cc703& 20. 12. 2022

dd20gn

Odpovědět
farhan 11. 1. 2023

https://www.usa-alpilean-usa.com/ check this for the best weight loss product

Odpovědět
graliontorile 16. 1. 2023

Very excellent info can be found on weblog. "The fundamental defect of fathers is that they want their children to be a credit to them." by Bertrand Russell.

Odpovědět
Rgradd 8. 2. 2023

purchase anastrozole pills buy generic arimidex 1mg arimidex order

Odpovědět
kayla bunga 9. 2. 2023
Odpovědět
gate io 9. 2. 2023

Your article helped me a lot, thanks for the information. I also like your blog theme, can you tell me how you did it?

Odpovědět
xtz gate.io 21. 2. 2023

Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I'll keep an eye out for your answers.

Odpovědět
kripto para piyasaları canlı 24. 2. 2023

Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I'll keep an eye out for your answers.

Odpovědět
zoritoler imol 24. 2. 2023

This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

Odpovědět
gate.io sign up 25. 2. 2023

I agree with your point of view, your article has given me a lot of help and benefited me a lot. Thanks. Hope you continue to write such excellent articles.

Odpovědět
coin alma siteleri 4. 3. 2023

Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Odpovědět
Log in 7. 3. 2023

I have read your article carefully and I agree with you very much. So, do you allow me to do this? I want to share your article link to my website: Log in

Odpovědět
ifemibavew 7. 3. 2023

Avuubiken Iutusa ybf.qfol.seatime.cz.xqf.wa http://slkjfdf.net/

Odpovědět
ojoboyiq 7. 3. 2023

Ulukiyid Utunukuev xzu.jnhx.seatime.cz.fqm.vg http://slkjfdf.net/

Odpovědět
kamir bouchareb st 16. 3. 2023

goooooooooooood

Odpovědět
Emma 16. 3. 2023

Your content is truly amazing, and I am grateful that you share it with us. Your blog is a valuable resource of insightful and informative information that is highly appreciated. Keep sharing your valuable insights and knowledge with us!

Odpovědět
Tatiana Gomez 16. 3. 2023

I would like to extend my heartfelt thanks to you for sharing such amazing content with us. Your blog is an invaluable source of informative and valuable information that is greatly appreciated. Brigade Oasis Plots

Odpovědět
kamir bouchareb st 24. 4. 2023

goooooood

Odpovědět
jerry 22. 5. 2023

If you cant buy this boat then you can took it on rent this will no effect your budget. Professional Paver Contractors in Cape Coral FL

Odpovědět
Saxenda kopen 3. 7. 2023

Saxenda Kopen Xtc kopen Victoza kopen Zovirax kopen Cocaine kopen saxenda kopen sumatriptan-kopen Morfine Kopen Oxycontin 40 mg kopen Suboxon kopen MDMA Kopen Ephedrin kaufen Etizolam kaufen Lormetazepam kaufen Mirtazapin kaufen Oxazepam kaufen Buy shipping containers 40 tilt bed trailer 40 ft reefer container blast reezer Buy freight farms Zyban kopen Xenical kopen Pantoprazol kopen Pantoprazol 20 mg Ozempic kopen Methylphenidate Kopen Naproxen Kopen Quaalude Kopen Morfine Injecteren Fentanyl Pleister Oxazepam 50mg kaufen Pantoprazol kaufen Xanax 2mg kaufen Xanax 1 mg kaufen Temazepam kaufen container chassis for sale 40 shipping container for sale Buy 40ft shipping container 40 shipping container shipping container sizes Androgel kopen Glucophage kopen Cialis kopen Viagra kopen Viagra kruidvat Clonazepam Kopen Imovane Kopen Adderall Nederland Concerta 54 mg Kopen Concerta 36 mg Kopen Tramadol 50 mg kaufen Genotropin pen kaufen Flurazepam kaufen Finasterid kaufen Dormicum kaufen storage container with roll up door 45 HC shipping containers Buy drum pallets Buy wing pallet Buy new wood pallets Oxycodon 40 mg kopen Champix kopen Oxycodon teva kopen Tramadol 100 mg Stilnox 10mg kopen Flurazepam Kopen Finasteride Kopen Amfetamine Kopen Amoxicilline Kopen Cocaine Kopen Diclofenac kaufen Concerta Tabletten kaufen Champix kaufen Bromazepam 6 mg kaufen Bromazepam 3 mg kaufen Buy block pallet 20ft reefer container modified shipping containers 20 ft container 20ft HC shipping containers Pijnstillers oxycodon Oxycodone 20 mg Kopen Amoxicilline Kopen Benzedrine Kopen Insuline Kopen Oxycodon 20 mg kaufen oxycodon 80 mg kaufen Oxycodon 10 mg kaufen Zopiclon kaufen 40 ft shipping container for sale Nolvadex 10mg Kopen Oxycodon Slapen Sustanon Kopen Tramadol 200mg Tramadol 100mg Tramadol Paracetamol Naproxen kopen Mdma capsules Zolpidem kopen Saxenda kopen oxycodone 20mg Kopen Xanax gele kopen Stilnox Kopen Alprazolam Kopen Zolpidem Kopen Suboxone Kopen Percocet Kopen Amfetamine Kopen Quaalude Kopen Fentanyl pleister Kopen Strattera kopen Oxycodon kopen Diazepam 10 mg kopen Morfine injecteren Tylenol kopen Diazepam Kopen Enanthate Kopen Ketamine Kopen Lyrica Medicatie Ketamine 10 gram Baclofen kaufen Oxycodon Naloxon kaufen Nitrazepam 10 mg kaufen Clonazepam 2mg kaufen kaufen Adderall Tramadol dosering Xanax 2mg kopen Lyrica 300mg Kopen Azithromycin 250 Kopen Oxycodon hcl Kopen Midazolam Kopen Mirtazapine Kopen Insuline 10ml Kopen Flunitrazepam 2mg Benzedrine kopen Oxycodon 5 mg kaufen Lorazepam kaufen Fentanyl Pflaster kaufen Temazepam kaufen Diazepam Rektal kaufen Tylenol Kopen Ritalin Kopen Codeine 15mg Oxazepam Kopen Oxycodon Kopen Doxycycline kopen Dormicum 15 mg Concerta kopen Kamagra 100mg kopen Baclofen kopen Diclofenac Kopen Doxycycline Kopen Bromazepam Kopen Bromazepam 3 mg kopen Fentanyl Pleister Kopen Temazepam 20 mg kopen Pijnstiller oxycodon Lasix-40mg kopen Lorazepam kopen Lorazepam 2.5 MG kopen Oxycontin kopen Oxycontin 40 mg Doxycycline 50 mg Alprazolam kopen Diclofenac kopen Pijnstillers Oxycodon Temazepam 20 mg Saxenda Kopen Champix Kopen Baclofen Kopen Oxycodon Schmerzmittel kaufen Saxenda kaufen Oxycodon 40mg kaufen Diazepam kaufen Zolpidem kaufen Dexedrine Kopen Methamfetamine Kopen Oxycontin Kopen Concerta Kopen Dormicum 15 mg Codeine kopen Flunitrazepam 2mg Mirtazapine kopen Midazolam kopen Nembutal kopen Lyrica medicatie kopen Ketamine kopen Enanthate kopen Finasteride kopen Flurazepam kopen Lorazepam 25 mg Lorazepam Kopen Lasix 40mg Kopen Percocet kopen Pijnstiller Oxycodon Ritalin 10mg kaufen Concerta 36 mg kaufen Concerta 54 mg kaufen Morphin kaufen Nitrazepam kaufen ketamine kopen Methamfetamine kopen Cocaine kopen Dexedrine kopen Oxazepam 50 mg Temazepam 10 mg Oxycodon retardtabletten Fentanyl pleister Bromazepam 3 mg kopen Bromazepam kopen Zithromax kopen Oxycodon Retardtabletten Temazepam 10 mg Kopen Strattera 40 mg Kopen Lyrica 300mg Kopen Nembutal Kopen Ephedrin kaufen Lorazepam kaufen Oxycodon droge 15mg kaufen Tramadol 100 mg kaufen Doxycyclin kaufen Sustanon Kopen Ritalin Kopen Tramadol 50 mg Kopen Nolvadex Kopen Morfine 60 mg Kopen Doxycycline 50 mg Kamagra Kopen Oxycodon hcl Azithromycin Kopen Adderall Pillen Kopen Concerta 36 mg kopen Concerta 54 mg kopen Adderall Nederland Imovane 7.5 mg kopen Clonazepam kopen Ozempic Kopen Sumatriptan kopen Adderall nederland Adderall kopen Ritalin kopen Alprazolam kopen Androgel kopen Azithromycin kopen Baclofen kruidvat Bromazepam 3 mg Bromazepam kopen Champix kopen Cialis kopen Clonazepam kopen Cocaine kopen Codeine kopen Concerta medicatie Concerta kopen Concerta medicijn Dexedrine kopen Diazepam kruidvat Diclofenac kruidvat Dormicum kopen Doxycycline kopen Doxycycline 100mg Testosterone enanthate Anavar kopen Fentanyl pleister Fentanyl pleisters Finasteride kopen Flunitrazepam kopen Flurazepam 30 mg Glucophage 850 Zopiclon kruidvat Insuline spuiten Kamagra kopen Ketamine kopen Ketamine drugs Benzedrine kopen Lyrica 300mg MDMA kopen Lasix 40mg Lorazepam kopen Lorazepam 1mg Lyrica medicatie Methamfetamine kopen Midazolam neusspray Birtazapine slapen Morfine pillen Morfine injectie Mysimba kopen Naproxen kruidvat Nembutal kopen Nolvadex kopen Orlistat kopen Oxazepam kruidvat Oxycodon kopen kruidvat Oxycodon hcl Oxycodon 10 mg Oxycodon kopen Oxycodon bestellen Oxycodon pijnstiller Oxycodon kopen betrouwbaar Oxycodon 5 mg Oxycontin nederland Oxycontin kopen Ozempic afvallen Ozempic kopen zonder recept Pantoprazol 40 mg Pantoprazol kruidvat Oxycodon werking Saxenda kopen Sildenafil kopen Stilnox 10mg kopen Strattera 40 mg Suboxone kopen Sustanon kopen Temazepam-10-mg Temazepam kruidvat Tramadol paracetamol Tramadol 50 mg Tramadol kopen Tylenol nederland Victoza kopen Xanax kruidvat Xenical kopen Zithromax kopen Zolpidem kopen Zyban kopen Zeecontainer Kopen Pallet kopen Euro pallet Copper wire scrap blok pallet 20ft container chassis for sale 10 ft container blast freeze 40 ft reefer container reefer container 40ft shipping container 40 ft container kopen zeecontainer 40ft zeecontainer 20ft kopen zeecontainer 20ft 10ft storage container with roll up door

Odpovědět
wow gold 27. 9. 2023

Dear immortals, I need some wow gold inspiration to create.

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odeslat komentář