Vysílačka

Kurz SRC : Průkaz na vysílačku

Získejte průkaz SRC v moderním výcvikovém středisku a naučte se správně zacházet s vysílačkou. Připravíme vás na získání dokladu operátora námořní pohyblivé služby SRC.

16.6.2024 9:30 - 17:00 Praha 4
kurz_SRC_vysilacka

Informace o kurzu:

Omezený průkaz operátora námořní pohyblivé služby – známý i u nás pod anglickou zkratkou SRC (tedy „Short Range Certificate“) –  je tou nejlepší volbou rádiového průkazu pro všechny námořní jachtaře s kapitánským oprávněním kategorie C, případně i B. Kurz SRC je zaměřený na obsluhu moderních VKV (angl. VHF) lodních radiostanic vybavených DSC kontrolérem. Vzhledem k tomu, že vysílačky bez něj se už na charterových lodích prakticky neobjevují je jeho vlastnictví  v současnosti prakticky nutností. Během plavby totiž na palubě musí být minimálně jedna osoba s platným průkazem radiotelefonisty (nemusí to nutně být kapitán). A to nemluvíme o zásadních výhodách DSC pro snadnější komunikaci a zvýšení bezpečnosti na moři.

⚠️ Pozor na staré průkazy OFN. Ty totiž majitele neopravňují obsluhovat vysílačky s DSC kontrolérem! V některých zemích (Řecko, Polsko, Německo) vám tak bez průkazu SRC vůbec nemusejí loď půjčit. Vždy se tedy raději informujte předem…

Průkaz SRC Vás opravňuje k:

  • obsluze moderních VKV lodních radiostanic vybavených DSC kontrolérem
  • k zacházení s prvky systému GMDSS (EPIRB bóje, NAVTEX a SART)
  • obsluhovat lodní stanice na moři i na vnitrozemských vodních cestách
  • Průkaz je uznáván po celé Evropě

Kurz SRC má rozsah osmi až devíti hodin. V úvodní části vás zkušený kapitán a lektor Pavel Kocych seznámí s teorií nutnou k úspěšnému složení zkoušky a také s tím, k čemu všemu lze vysílačku využít. Poté následuje praktická část kurzu, ve které se naučíte správně vysílačky ovládat.

Důležitým předpokladem úspěšné práce s vysílačkou na moři a tedy i součástí oficiální zkoušky je dostatečná praktická znalost angličtiny. Nejedná se o žádnou školní zkoušku, ale jistá znalost je přeci jenom potřeba. Nebojte se ale – v průběhu našeho kurzu SRC probereme všechny užitečné fráze a slovní zásobu potřebné ke zkoušce i pro praxi.

Kurz SRC v profesionálně vybaveném školicím středisku

K výuce využíváme certifikované středisko vybavené moderními vysílačkami. Naučíme vás teorii nezbytnou ke složení zkoušky a rádiovou komunikaci si prakticky vyzkoušíte na ručních i fixních námořních vysílačkách. Ukážeme si správné navázání spojení, tísňová volání a vysvětlíme si jak se zachovat, když tísňové volání sami zaslechneme. Naučíme vás, jak se aktivují záchranné boje EPIRB, SART, PLB a MOB.

Kurz SRC - Naše skripta

Naše skripta pro účastníky kurzu SRC

Účastníci kurzu SRC dostanou detailně zpracované učební materiály z naší vlastní dílny, které mohou použít jak pro přípravu ke zkoušce, tak v praxi při vlastní práci s vysílačkami. Ve skriptech je také detailně zpracovaná angličtina ke zkoušce.

Zkouška:

Absolvováním kurzu získáte potvrzení o praktického výcviku. Následně se můžete přihlásit na zkoušku u ČTÚ.

Přihlášení na kurz SRC

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.