Cestování letadlem se samonafukovací záchranou vestou

Dom Harman
28.09.2023

Jak jistě víte, naši kapitáni během Sportovních a kondičních plaveb vesty vyžadují. Přinášíme proto naše zkušenosti a tipy ohledně cestování letadlem se samonafukovací záchrannou vestou. Podle aktuálních předpisů může mít každý cestující letadlem v zavazadle jednu záchrannou vestu se dvěma kartušemi CO a k tomu maximálně dvě kartuše náhradní.

Změny v regulaci provedla pracovní skupina „Dangerous Goods“ organizace ICAO a začlenila je do nově vydaných předpisů ICAO T.I. 2019-2020. Změny se také promítly do předpisů pro přepravu nebezpečného zboží IATA (DGR).

Na cestu s samonafukovací záchranou vestou se připravte

Cestování se samonafukovací záchrannou vestou není až tak složité, jak se může na první pohled zdát. S vestami létáme pravidelně a problémy během bezpečnostních kontrol jsou v posledních letech spíše raritou. Nicméně výše uvedené předpisy vyžadují předchozí schválení dopravce pro cestu s jachtařskou samo nafukovací vestou. Je potřeba počítat s tím, že na různých letištích a u různých aerolinek se předpisy aplikují jinak. Někde schválení vyžadují, jinde projdete bez problémů. Snadno vás tak mohou na letišti nemile překvapit. I v tom nejhorším případě ale vyhodíme do koše jen CO2 kartuši. Upřímně si nepomatuji, kdy jsem měl se svojí vestou při transportu letadlem naposledy problém.

Před cestou vždy zkontrolujte webové stránky leteckého dopravce, včetně všech navazujících letů, zda vám povolí vzít si na palubu tlakovou lahvičku s CO2. Dále si zjistěte, zda dovolují přepravu samonafukovací vesty pouze v příručním nebo v odbaveném zavazadle. Pozor! stále existují aerolinky, které přepravu tlakových lahviček nedovolují. Stačí zadat do googlu „self-inflating life jacket + název aerolinie“ a snadno se proklikáte k výsledku.

Schválení cesty s vestou aerolinkami

Doporučuji si dostatečným předstihem zajistit schválení přepravy samo nafukovací vesty od aerolinek. Zkontrolujte webové stránky dopravce a pokud přímo povoluje cestou s vestou, vytiskněte si kopii webové stránky. Pokud takové informace nenajdete, kontaktujte podporu letecké společnosti emailem, nebo formulářem na webu a jejich odpověď si opět vytiskněte. Na letištní bezpečností kontrole už se takové schválení špatně shání.

Záchrannou vestu raději vezměte s sebou na palubu

Udělejte to tak, i když nám bezpečnostní standardy dovolují cestování s vestou jak v kabinovém, tak i v odbaveném zavazadle. Z vlastní zkušenosti doporučujeme cestovat s vestou výhradně jen v kabinovém zavazadle. Na každém letišti se přístup zaměstnanců mírně liší. Vesta zabalená v odbaveném zavazadle se nemusí při jeho skenování pracovníkům letiště líbit a později můžete být předvoláni k jeho otevření a prověření. Tím můžete způsobit zpoždění letadla a v horším případě odletí bez vás.

Pokud si vezmete vestu do kabinového zavazadla, máte ji vždy u sebe a při bezpečností kontrole můžete rovnou komunikovat s pracovníky letiště. Většinou je zavazadlo s vestou během screeningu označeno jako problematické a musíte ukázat, co v něm máte. Když pak security vidí záchranou vestu, nechají vás bez problémů projít.

Pokud chcete cestovat s vestou v odbaveném zavazadle, tak ho po označení na check-inu odevzdejte na přepážce pro nadrozměrná zavazadla, kde proběhne bezpečnostní kontrola.

První prorazí cestu

Při kontrole kabinových zavazadel je vhodné, aby celá posádka šla jedním rentgenem. První člen „prorazí“ cestu – jeho zavazadlo bude vyhodnoceno jako problematické a zkontrolováno bezpečnostními pracovníky letiště. Ostatní pak již většinou projdou bez kontroly.

Vyvarujte se používání slovíčka „bomb“ nebo „bombička“

V případě komunikace se zaměstnanci letiště v angličtině v žádném případě nepoužívejte slovíčko „bomb“ nebo něco obdobného. Dovede si asi představit, jak moc je to vyděsí. Raději použijte „gas cylinder“ nebo „cartridge“. Ihned budou vědět o čem řeč a výraz jejich tváří zůstane klidný.

Letiště Praha a Vídeň

Cestujete s vestou z letiště v Praze nebo ve Vídni? Pak tak raději dorazte s dostatečnou časovou rezervou a počítejte s nutností vyplňovat formuláře. Na obou letištích vyžadují během bezpečností kontroly potvrzený formulář „Confirmation letter for IATA Dangerous Goods“, ten obdržíte přímo od pracovníku bezpečností kontroly a musíte si jej na letišti nechat potvrdit od aerolinek nebo handlingové společnosti (společnosti zajišťující odbavení zavazadel). Toto potvrzení nebývá jednoduché získat, protože většina z pracovníků letiště není zaměstnaná u aerolinek. Na podpis dokumentu se tedy ptejte již během check-inu, na přepážce aerolinky nebo handlingové společnosti. K podpisu často vyžadují předložit schválení aerolinky.

Případně můžete vestu zabalit do odbaveného zavazadla a tašku odbavit na přepážce pro nadrozměrná zavazadla, kde rovnou probíhá jejich screening.

Formulář z letiště Vídeň

Přesné instrukce z letiště Praha

Vždy je vyžadováno povolení leteckého dopravce, dostavte se proto prosím na letiště s dostatečným časovým předstihem. „Povolení“ lze dořešit i zde na letišti (pracovníci odbavení potvrdí přepravu na formuláři, který dostanou od pracovníků bezpečnostní kontroly).

Podmínky přepravy:

  • Přeprava je možná v příručním i odbaveném zavazadle (pro konkrétní přepravu je zpravidla uvedeno v povolení).
  • Lze přepravovat pouze 1 kus zařízení na cestujícího.
  • Zařízení musí být zabaleno takovým způsobem, aby nedošlo k náhodné aktivaci.
  • Zařízení může být vybaveno maximálně 2 tlakovými nádobami a 2 náhradními náplněmi.
  • Náplně musí obsahovat oxid uhličitý (CO2), nebo jiný nehořlavý plyn. Objem nádob není omezen.

Pokud budete přepravovat v příručním zavazadle, tak se zkontroluje na bezpečnostní kontrole osob a příručních zavazadel. Pokud budete přepravovat v odbaveném zavazadle, tak po označení na check-inu odevzdejte na přepážce pro nadrozměrná zavazadla, kde proběhne bezpečnostní kontrola.

Zkušenosti z jednotlivých letišť

Letiště Kód Zkušenosti
Praha PRG Během screeningu je každé kabinové zavazadlo s vestou označeno jako nebezpečné. Následuje kontrola s pracovníky letiště, vyplní se formulář a bez větších obtíží nás věšinou pouštějí dále.
Vídeň VIE Ve Vídni od 1.2.2023 vyžadují předchozí schválení dopravce a na security vyplnit formulář.
Berlín BER
Athény ATH S vestou procházíme bez problémů.
Kos KGS S vestou procházíme bez problémů.
Tenerife TFS Vesty bezpečnostní kontrola pečlivě prohlíží, po sdělení, že „jsme námořníci“ pokračujeme bez problémů dál.
TFN Vesty bezpečnostní kontrola pečlivě prohlíží, po sdělení, že „jsme námořníci“ pokračujeme bez problémů dál.
Amsterdam AMS S vestou procházíme bez problémů.
Stockholm ARN S vestou procházíme bez problémů.

Právní předpisy pro přepravu kartuší CO v dopravních letadlech

Pro transport samonafukovací vesty a kartuší s CO2 nacházíme oporu v předpisu Regulations for dangerous goods(DGR) u organizace The International Air Transport Association (IATA) a v předpisu ICAO T.I. 2019-2020 organizace International Civil Aviation Organization (ICAO). Ty definují a regulují bezpečnost letecké dopravy. Oba předpisy platí po celém světe a naprostá většina aerolinek je díky členství v těchto organizacích respektuje.

Předpisy povolují transport samonafukovací vesty a dvou náhradních CO₂ bombiček jak v odbaveném, tak v příručním zavazadle.

Omezení:

  • Maximálně jedna záchranná vesta na osobu (podle druhého předpisu ale až 2!);
  • záchranná vesta musí být zabalena takovým způsobem, aby nemohlo dojít k její náhodné aktivaci;
  • kartuše musí být určeny k nafukování;
  • ve vestě mohou být nainstalovány nejvýše dvě náplně;
  • ne více než dvě náhradní kartuše s plynem na osobu

Zdroj: ICAO DGP, Final Report of the ICAO Dangerous Goods Panel, strana 144, odstavec 12) a IATA Provisions for Dangerous Goods Carried by Passengers or Crew

 

Podobné články

Naše plavba na Kanárské ostrovy [2023]

Před pár hodinami před našima očima spektakulárně zapadlo Slunce za ostrov La Gomera, který teď vidíme s jeho hornatou siluetou a několika oddělenými ostrůvky nočního osvětlení na obzoru před námi. Sedíme na střešní terase malého hotýlku v obci Chío na jihozápadní straně Tenerife a pomalu se blíží čas zalézt do…

Autem do Chorvatska: Dálniční poplatky na jednom místě

Vyrážíte autem do Chorvatska za dalším dobrodružstvím na lodi, nebo jen tak na dovolenou? Zjistěte kolik vás budou stát při cestě autem dálniční poplatky. Jak je to s mýtem v roce 2021 v jednotlivých státech po cestě? Dálniční poplatky a mýto v Chorvatsku Dálniční poplatky ve Slovinsku Dálniční poplatky a…