Logo

Elektronické mýto ENC v Chorvatsku ušetří čas i peníze

Dominik Harman
Dominik Harman
28.06.2021 24 komentářů

ENC KrabičkaENC je krabička pro bezkontaktní placení mýta v Chorvatsku.

Jezdíte do Chorvatska pravidelně autem a ještě ho nemáte za oknem svého auta? Pak byste měli zpozornit! Elektronická platba je jednoduchá, pohodlná a navíc vám ušetří čas i peníze, a to hned 21,74%! To je dostatek důvodů pro jeho pořízení.

Zkontrolujte si na kolik vás vyjdou dálniční poplatky při cestě do Chorvatska, s ENC v Chorvatsku ušetříte pětinu!

Při cestě zpět na dálnici A1 ušetříme na mýtné bráně Zagreb Lučko až hodinu času. Mýtné terminály pro ENC jsou umístěny zhruba 3,5 km před samotnou mýtnou branou. Zatímco díky ENC pohodlně projedeme, ostatní musejí stát ještě 3,5 km kolonu. Navíc při cestování ušetříme pětinu za poplatky! ENC se rozhodně vyplatí!

Mýto platíme v Chorvatsku pomocí speciálního přístroje ENC. Lze jej zakoupit na řadě prodejních míst a ihned po zakoupení je přístroj aktivní. Jen ho nalepíme na přední okno a díky kreditu projíždíme na mýtné bráně speciálními pruhy a poplatky se nám automaticky odečítají.

Kde koupit ENC?

ENC Krabičku zakoupíte v ČR u řady překupníků. Díky přirážce obchodníků se to finančně vůbec nevyplatí! Lze si jej také zapůjčit v několika půjčovnách, ani zápůjčka však nedává finanční smysl.

Ideální je naplánovat si cestu do Chorvatska, tak abyste jej zakoupili přímo na mýtné bráně Zagreb Lučko. V Chorvatsku přístroj také zakoupíte na řadě prodejních místech u dvou společností HAC a ARZ. Z vlastní zkušenosti doporučujeme zakoupit ENC u společnosti HAC. Mají celý proces dobíjení kreditu mnohem lépe zvládnutý. Kredit snadno dobijete pomocí webových stránek, nově i pomocí mobilní aplikace. Ale také pomocí SMS kupónů na prodejních místech HAC, mýtnicích a trafikách.

Otevírací doba kanceláře na mýtné bráně Lučko pro zakoupení ENC přístroje je

 • pondělí až pátek 7:00 až 20:00,
 • sobota 7:00 až 12:00
Prodejní místo ENC na mýtné bráně Zagreb Lučko

Vstup do prodejní kanceláře na mýtné bráně Zagreb Lučko

Zakoupení přístroje je velmi jednoduché. Doporučuji vyplnit tento formulář ještě před cestou.

Jak vyplnit formulář pro zakoupení ENC:

V horní části formuláře zaškrtněte účel: Registracija / Registration a zvolte typ produktu: Pretplata 21,74% / Prepayment 21,74%. Následně vyplňte své osobní údaje. Část Podaci o kreditnoj kartici / Credit card infromation a Broj ENC uređaja / ETC device number nevyplňujeme. Žádost o vydání ENC stvrdíme podpisem.

Hotovo! Formulář pro vydání máme připravený. Pak stačí jen zastavit na parkovišti u mýtné brány Zagreb Lučko a donést jej kanceláře, pozice kanceláře je označena na mapě zde. Když vejdete do budovy prodejní kancelář jsou první dveře vlevo. Na prodejním místě najdete okénko společnosti ARZ i HAC, jsou dobře označená a nás zajímá HAC. Po provedení registrace a zakoupení ENC dostane smlouvu a přístupové údaje na portál pro dobíjení kreditu, v žádném případě tyto papíry nevyhazujte!

Kolik stojí ENC?

Přístroj zakoupíte hned v několika zvýhodněných balíčcích, jsou různé dle kategorie vozidla, vždy je v nich započtena cena za přístroj a rovnou i kredit na jízdu po dálnici.

Ceník ENC
Kategorie vozidla Balíček (celková cena) Cena za ENC Kredit
I. Cestarina I 380,61 Kun 120 Kun 333 Kun
544,36 Kun 110 Kun 555 Kun
882,60 Kun 100 Kun 1 000 Kun
II. Cestarina II 882,60 Kun 100 Kun 1 000 kun

ENC zařízení lze pořídit i  samostatně, stojí 122 kun a lze nabít minimálně 100 kunami.

Na mýtné bráně už je vše jednoduché

Při průjezdu mýtnou branou se zpravidla držte v pravém jízdním pruhu a najíždějte do bran s označením ENC. Pozor na ENC branách není žádná obsluha a tak tam nelze platit hotově ani kartou. Stačí jet rychlostí do 20 km/h a závora na mýtné bráně se po načtení přístroje z vašeho čelního skla automaticky otevře. Při průjezdu se zobrazí zůstatek kreditu a na sjezdu z dálnice i odečtená částka. Dodržujte bezpečný odstup od vozidla platícího před vámi a to v délce 10 metrů.

Řazení mýtné brány v Chorvatsku ENC

Řazení pruhů na mýtné bráně, ENC je zpravidla vpravo.

Pozor ENC nelze využívat všude!

ENC je tak trochu Chorvatské, provozovatelů dálničních úseku je mnoho a ne všichni ENC podporují. Bohužel hned na prvním úseku dálnice A2 Zagreb – Macelj (hranice Slovinska) musíme mýto zaplatit hotově nebo kartou 🙁

ENC lze využívat na těchto dálnicích, tunelech a mostech:

 • A1 Zagreb – Split – Dubrovnik
 • A3 Bregana – Zagreb – Lipovac
 • A4 Zagreb – Goričan
 • A5 Beli Manastir – Osijek – Bosnia and Herzegovina Motorway
 • A6 Rijeka – Zagreb
 • A7 Rupa – Križišće
 • A10 Ploče – Bosnia and Herzegovina
 • A11 Zagreb – Sisak
 • D425 Ploče – Karamatići

Jak dobíjet ENC?

Možností dobíjení kreditu je hned několik. Mezi ty nepohodlnější patří:

 1. Dobíjení pomocí internetových stránek https://prodaja.hac.hr/ – přihlašovací údaje budou na smlouvě, kterou dostanete při koupi ENC přístroje. Do portálu se přihlásíme, snadno zde kredit dobijeme pomocí platební karty a rovněž můžeme kontrolovat útratu.
 2. Dobíjení pomocí mobilní aplikace je podobné jako na webových stránkách, jen je pro pohldné dobití dostupná aplikace pro systémy iOS a Adroid.
google storeapple store

 

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Praktický kurz pro kapitány :: Chorvatsko, květen 2022

“Kormidlo 90 stupňů vpravo!” rázný povel kapitána, který nečekaně vystoupil do kokpitu, prořízl noční tmu. Kadet za kormidlem se na něho dost překvapeně dívá, ale pokyn obratem vyplní. Ve slabém světle měsíce je po pár okamžicích po levoboku patrný obrys malého kamenitého ostrůvku, na který jachta ještě před malým okamžikem mířila přídí. Od srážky s…

Jan Kašpar 29.05.2022

Diskuze k článku

Odpovědět
Pavel 23. 5. 2022

Ahoj, jedeme 4. června 2022 směr Gradac a chci se prosím zeptat, je tam možnost někde zaparkovat přímo u toho prodeje ENC zařízení nebo musíme někde na placené parkoviště?? Díky moc za info. Pavel z Ostravy

Odpovědět
Karolína 4. 6. 2022

Dobrý den, tento týden jsme kupovali poprvé ENC na místě uvedené v článku. U mýtné brány se dá po pravé straně zastavit. My jsme museli stát na výstražných, ale bez problémů. !!! Upozornění pro všechny - nedávejte si do navigace GPS kanceláře, potáhne vás to možná blbě (google maps a mapy.cz). Jeďte raději přímo na mýtnou bránu a těch pár metrů dojdete už pěšky. Taky nejezděte těsně před zavírací dobou. ENC nám nefungovala (nazpět už snad bude) a pomoci se nám po zavírací době nedostalo.

Odpovědět
Martin 24. 5. 2022

Ahoj, supr clanek o mytnem! Jen se zeptam - da se ta krabka ENC v te kancelari zaplatit kartou? Dekuju

Odpovědět
Karolína 4. 6. 2022

Dobrý den, tento týden jsme kupovali poprvé ENC na místě uvedené v článku a platili jsme kartou.

Odpovědět
Ladislav Kalousek 30. 5. 2022

Dobrý den, kde mohu koupit ENC od Maďarských hranic. Děkuji za odpověď Kalousek.

Odpovědět
Karolína 4. 6. 2022

Dobrý den, zkuste se podívat tady, jestli je tam někde prodejní místo: https://www.hac.hr/en/toll/points-of-sale?points=1

Odpovědět
Krausová 2. 6. 2022

Dobrý den. Krabičku ENC po použití mohu odprodat zpět? Děkuji za odpověď

Odpovědět
Karel Lepeška 4. 6. 2022

Dobry den, rad si ji koupim. Jestli teda plati na vsechny dalnice Chorvatska. Děkuji

Odpovědět
Miroslav Šarman 20. 6. 2022

To asi nepujde, ale vzhledem k tomu, že není vázána na SPZ, ji můžete půjčovat známým, případně prodat zde v CZ

Odpovědět
Richard Burýšek 13. 6. 2022

Dobrý den, rád bych koupil ENC na T.S.Varaždin, má někdo zkušenost? Dá se zastavit, koupit a potom pokračovat dál na jih? Předem děkuji

Odpovědět
Richard 28. 6. 2022

Tak pro všechny zde: Na mýtné bráně T.S.Varaždin je možné koupit ENC v pracovní době viz výše ;-) Je ale nutné sjet, otočit se, koupit ENC a znovu najet ;-)

Odpovědět
Evka 29. 6. 2022

Dobrý den, dá se někde na T.S. Varaždin zastavit, aby se mohla ta krabička koupit? Počítám, že se bude kupovat někde uvnitř té budovy. Předem děkuji za info.

Odpovědět
Vilém Lojkásek 14. 6. 2022

Chci si zakoupit balíček za 381 KN s kreditem 333 KN, cesta tam mě vyjde na cca 200 KN (sjezd z dálnice Zagvozd). Mohu pak dobít ENC na cestu zpět cca 70 KN? Nechci totiž vyšší kredit 555 KN, jelikož by mi zbylo cca 155 KN a příští rok kuny již neplatí. Děkuji za radu.

Odpovědět
Miroslav Šarman 20. 6. 2022

V aplikaci nebo na PC si můžete dobít kolik chcete. Takže klidně dorovnat jak potřebujete. Já mám svoji krabici mnoho let, a je možnost jet "do mínusu", ale jste povinni do 30 dní provést dobití, nebo přesněji dorovnání. Že bude kuna končit není problém, minimálně rok pojedou obě měny souběžně a kredity budou podle mě určitě převedeny na eura.

Odpovědět
Michal Vrága 14. 6. 2022

Ahoj, máme koupené ENC na osobní automobil, ale výjimečně pojedeme mini vanem Ford Custom. Dá se krabička použít nebo se nám brána neotevře? Máte někdo osobní zkušenost? Děkuji za odpověď

Odpovědět
Miroslav Šarman 20. 6. 2022

Dobrý den, musíte si ji nechat na prodejních místech v HR přepnout na kategorii 2. Já to letos taky tak musím vyřešit. Navíc ji mám vybitou takže budu řešit zrovna výměnu. Při další návštěvě HR osobním vozem to samé - nechat přepnout na kategorii 1.

Odpovědět
Jan Koláček 22. 6. 2022

Dobrý den, řeším stejnou věc - výměnu ENC (HAC) z důvodu že již pár let ji používám bez baterky a vždy ji jen ukážu (opíší si ser. číslo) a já jedu na výhodnější kredit (baterka byla vyměněna, ale krabička stejně neotvírá brány, proto tento postup) můj dotaz je, má cenu krabičku měnit? a napárovat ji na můj dlouholetý HAC účet který si sám spravuji a dobíjím a nebo koupit rovnou novou? ptám se proto zda má cenu na tuto starou ještě dobíjet kredit a nebo s tím počkat až na místě? chápu že asi neznáte odpověď na takto specifický dotaz, tak se vše dozvím v sobotu 30.7 okolo 7mé rana na Lučku :)

Odpovědět
Bronislava Pelechova 16. 6. 2022

Dobrý den,je to pravsa,že se budou krabičky ENC rušit?

Odpovědět
Petr Šimůnek 22. 6. 2022

Zdravím, je možné zakoupit krabičku ENC někde i v neděli?

Odpovědět
Martin 24. 6. 2022

dobrý den chcel by som sa opytat ci sa vam podarilo zistit kde by sa system ENC dal kupit aj v nedelu : Dakujem

Odpovědět
Richard 28. 6. 2022

Dobrý den, v neděli nekoupíte nikde. Mají otevřeno jen v sobotu do 12h.

Odpovědět
Michal Slunečko 23. 6. 2022

Dobrý den, stále platí, že nemůžu ENC použít při vjezdu do HR na A2 v Macelj? Musím se dostat na Krk, takže: A2 Macelj-Zagreb, A1 Zagreb-Bosiljevo, A6 Bosiljevo-Oštrovica. Díky za odpověď

Odpovědět
Filip 30. 6. 2022

Zdravím, je ENC aktivní ihned po koupi a můžu s ní hned projet mýtnici (Lučko)? Musí se ještě nějak aktivovat přes aplikaci? Děkuji.

Odpovědět
Karolína 1. 7. 2022

Ahoj, měli jsme aktivní do 1 hodiny, ale pán nám řekl , že můžeme jet hned , vzít si lístek a při platbě už jet k bráně ETC. Není potřeba nikde aktivovat. Aplikace / web je na dobití kreditu.

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odeslat komentář