Elektronické mýto ENC v Chorvatsku ušetří čas i peníze

Dom Harman
28.06.2022

ENC je krabička pro bezkontaktní placení mýta v Chorvatsku.

Elektronické mýto ENC v Chorvatsku ušetří čas i peníze - SeaTimeJezdíte do Chorvatska pravidelně autem a ještě ho nemáte za oknem svého auta? Pak byste měli zpozornit! Elektronická platba je jednoduchá, pohodlná a navíc vám ušetří čas i peníze, a to hned 21,74%! To je dostatek důvodů pro jeho pořízení.

Zkontrolujte si na kolik vás vyjdou dálniční poplatky při cestě do Chorvatska, s ENC v Chorvatsku ušetříte pětinu!

Při cestě zpět na dálnici A1 ušetříme na mýtné bráně Zagreb Lučko až hodinu času. Mýtné terminály pro ENC jsou umístěny zhruba 3,5 km před samotnou mýtnou branou. Zatímco díky ENC pohodlně projedeme, ostatní musejí stát ještě 3,5 km kolonu. Navíc při cestování ušetříme pětinu za poplatky! ENC se rozhodně vyplatí!

Mýto platíme v Chorvatsku pomocí speciálního přístroje ENC. Lze jej zakoupit na řadě prodejních míst a ihned po zakoupení je přístroj aktivní. Jen ho nalepíme na přední okno a díky kreditu projíždíme na mýtné bráně speciálními pruhy a poplatky se nám automaticky odečítají.

Kde koupit ENC?

ENC Krabičku zakoupíte v ČR u řady překupníků. Díky přirážce obchodníků se to finančně vůbec nevyplatí! Lze si jej také zapůjčit v několika půjčovnách, ani zápůjčka však nedává finanční smysl.

Ideální je naplánovat si cestu do Chorvatska, tak abyste jej zakoupili přímo na mýtné bráně Zagreb Lučko. V Chorvatsku přístroj také zakoupíte na řadě prodejních místech u dvou společností HAC a ARZ. Z vlastní zkušenosti doporučujeme zakoupit ENC u společnosti HAC. Mají celý proces dobíjení kreditu mnohem lépe zvládnutý. Kredit snadno dobijete pomocí webových stránek, nově i pomocí mobilní aplikace. Ale také pomocí SMS kupónů na prodejních místech HAC, mýtnicích a trafikách.

Mýtnou bránu ani prodejní kancelář nezadávejte do navigace, mohla by vás svést z dálnice. Jeďte po dálnici a těsně před mýtnou branou se držte vpravo. Na odbočce na obrázku níže sjeďte z dálnice,  je těsně před mýtnou branou. Dostanete do areálu údržby silnic a dálnic, kde pohodlně zaparkujete a zakoupíte ENC. Následně bez problémů najedete zpět na dálnici. ENC nám fungovalo ihned po zakoupení a mýtnou branou už jsme projížděli s ním.

Elektronické mýto ENC v Chorvatsku ušetří čas i peníze - SeaTime

Zde sjeďte z dálnice

Otevírací doba kanceláře na mýtné bráně Lučko pro zakoupení ENC přístroje je

 • pondělí až pátek 7:00 až 20:00,
 • sobota 7:00 až 12:00
Elektronické mýto ENC v Chorvatsku ušetří čas i peníze - SeaTime

Vstup do prodejní kanceláře

Zakoupení přístroje je velmi jednoduché. Doporučuji vyplnit tento formulář ještě před cestou.

Jak vyplnit formulář pro zakoupení ENC:

V horní části formuláře zaškrtněte účel: Registracija / Registration a zvolte typ produktu: Pretplata 21,74% / Prepayment 21,74%. Následně vyplňte své osobní údaje. Část Podaci o kreditnoj kartici / Credit card infromation a Broj ENC uređaja / ETC device number nevyplňujeme. Žádost o vydání ENC stvrdíme podpisem.

Hotovo! Formulář pro vydání máme připravený. Pak stačí jen zastavit na parkovišti u mýtné brány Zagreb Lučko a donést jej kanceláře, pozice kanceláře je označena na mapě zde. Když vejdete do budovy prodejní kancelář jsou první dveře vlevo. Na prodejním místě najdete okénko společnosti ARZ i HAC, jsou dobře označená a nás zajímá HAC. Po provedení registrace a zakoupení ENC dostane smlouvu a přístupové údaje na portál pro dobíjení kreditu, v žádném případě tyto papíry nevyhazujte!

Kolik stojí ENC?

Přístroj zakoupíte hned v několika zvýhodněných balíčcích, jsou různé dle kategorie vozidla, vždy je v nich započtena cena za přístroj a rovnou i kredit na jízdu po dálnici.

Ceník ENC
Kategorie vozidla Balíček Obsah:
I. Cestarina I 60 EUR ENC zařízení  15,00 € + kredit na mýtné 57,50 €
90 EUR ENC zařízení 15,00 € + kredit na mýtné 95,84 €
120 EUR ENC zařízení 15,00 € + kredit na mýtné 134,17 €
II. Cestarina II 120 EUR ENC zařízení 15,00 € + kredit na mýtné 134,17 €

ENC zařízení lze pořídit i  samostatně, stojí 15 EUR a lze nabít minimálně 20 EURami

Na mýtné bráně už je vše jednoduché

Při průjezdu mýtnou branou se zpravidla držte v pravém jízdním pruhu a najíždějte do bran s označením ENC. Pozor na ENC branách není žádná obsluha a tak tam nelze platit hotově ani kartou. Stačí jet rychlostí do 20 km/h a závora na mýtné bráně se po načtení přístroje z vašeho čelního skla automaticky otevře. Při průjezdu se zobrazí zůstatek kreditu a na sjezdu z dálnice i odečtená částka. Dodržujte bezpečný odstup od vozidla platícího před vámi a to v délce 10 metrů.

ENC Mýtná brána

Řazení pruhů na mýtné bráně, ENC je zpravidla vpravo.

Pozor ENC nelze využívat všude!

ENC je tak trochu Chorvatské, provozovatelů dálničních úseku je mnoho a ne všichni ENC podporují. Bohužel hned na prvním úseku dálnice A2 Zagreb – Macelj (hranice Slovinska) musíme mýto zaplatit hotově nebo kartou 🙁

ENC lze využívat na těchto dálnicích, tunelech a mostech:

 • A1 Zagreb – Split – Dubrovnik
 • A3 Bregana – Zagreb – Lipovac
 • A4 Zagreb – Goričan
 • A5 Beli Manastir – Osijek – Bosnia and Herzegovina Motorway
 • A6 Rijeka – Zagreb
 • A7 Rupa – Križišće
 • A10 Ploče – Bosnia and Herzegovina
 • A11 Zagreb – Sisak
 • D425 Ploče – Karamatići

Jak dobíjet ENC?

Možností dobíjení kreditu je hned několik. Mezi ty nepohodlnější patří:

 1. Dobíjení pomocí internetových stránek https://prodaja.hac.hr/ – přihlašovací údaje budou na smlouvě, kterou dostanete při koupi ENC přístroje. Do portálu se přihlásíme, snadno zde kredit dobijeme pomocí platební karty a rovněž můžeme kontrolovat útratu.
 2. Dobíjení pomocí mobilní aplikace je podobné jako na webových stránkách, jen je pro pohldné dobití dostupná aplikace pro systémy iOS a Adroid.
google storeapple store

 

Podobné články

Jak převzít charterovou jachtu

Dobře provedené převzetí lodě je předpokladem pohodové a bezpečné plavby. Nikdo přece nechceme odhalit nefunkční vybavení až na moři, když je vše možné v klidu vyřešit ještě v marině před vyplutím. Proto kontrole věnujte dostatečný čas a buďte pečliví. Den nalodění je většinou hektický. Převzetí lodě přesto nepodceňujte a snažte…

Cestování letadlem se samonafukovací záchranou vestou

Jak jistě víte, naši kapitáni během Sportovních a kondičních plaveb vesty vyžadují. Přinášíme proto naše zkušenosti a tipy ohledně cestování letadlem se samonafukovací záchrannou vestou. Podle aktuálních předpisů může mít každý cestující letadlem v zavazadle jednu záchrannou vestu se dvěma kartušemi CO₂ a k tomu maximálně dvě kartuše náhradní. Změny…