iCom M94-DE :: Ruční vysílačka s DSC a AIS

Dom Harman
11.05.2021
iCom M94-DE :: Ruční vysílačka s DSC a AIS - SeaTime

ICOM M94 DE

iCom, renomovaný japonský výrobce radiokomunikačních zařízení, uvedl na trh velmi zajímavou novinku. Je jí ruční námořní VHF vysílačku s integrovaným DSC (Digital Selective Calling) a AIS (Automatic Identification System). Novinka nese produktové označení IC-M94-DE.  Pokud vím, je to poprvé, co se obě tyto moderní digitální technologie společně dostaly do jednoho ručního přístroje. Kdo tyto technologie zná, tomu není asi potřeba zdůrazňovat, jak moc atraktivní nabídka to je. A to především pro typického českého jachtaře využívajícího především nabídky charterových lodí. DSC kontrolér je sice dnes už povinně k dispozici i na nich, AIS přijímač je ale stále velkou výjimkou. A je to velká škoda, protože AIS dokáže výrazně zvýšit bezpečnost plavby. Především (ale nejenom) za špatné viditelnosti, resp. v noci. Dokáže vám totiž nabídnout třeba následující služby:

  • identifikace plavidel vybavených AIS transpondérem v širokém okolí vaší pozice
  • informace o jejich kurzu a rychlosti
  • informace o MMSI jejich VHF vysílaček

AIS

Aniž byste museli mít na palubě relativně drahý radar, uvidíte na displeji zařízení lodě ve vašem okolí. A to včetně jejich aktuální vzdálenosti, rychlosti a kurzu. Zařízení automaticky spočítá pravděpodobný bod nejbližšího přiblížení a čas, za který k němu dorazíte. Podle uživatelsky nastavitelných hraničních hodnot automaticky spustí alarm v případě, že hrozí, že se jiné plavidlo dostane do vaší příliš těsné blízkosti.

Navíc budete schopni se zvoleným plavidlem zmáčknutím několika málo tlačítek navázat přímé hlasové spojení přes VHF odesláním digitální výzvy přes DSC. Vyhnete se tak nutnosti často komplikovaného a velmi nespolehlivého popisu situace při navazování spojení hlasovým voláním přes kanál 16. Jako třeba: „Nákladní kontejnerová loď s červenou nástavbou a s panamskou vlajkou plující přibližně kurzem 320 asi 1 námořní míli po mém pravoboku, tady je…“ – to vše samozřejmě v angličtině)…

AIS vysílačem jsou kromě plavidel označovány také významné navigační body – bóje, majáky, atd. a to především v oblastech hustého lodního provozu nebo místech se zvlášť obtížnou navigací.

iCom M94-DE :: Ruční vysílačka s DSC a AIS - SeaTime

AIS Obrazovka

DSC

Díky přítomnosti DSC vysílačka samozřejmě nabízí jeho standardní funkcionalitu, včetně možnosti aktivace automatického tísňového volání vzhledem k interní GPS obsahujícího i aktuální pozici. Pokud například s touto vysílačkou vypadnete z lodi, pozná, že je ve vodě a pokud v tu chvíli aktivujete tlačítko „Distress“ automaticky vyšle tísňovou zprávu MOB (Man over Board, nebo-li muž přes palubu).

iCom M94-DE :: Ruční vysílačka s DSC a AIS - SeaTime

Ovládání DCS kontroléru na zadní straně vysílačky

 

GPS

Interní GPS přijímač umožňuje kromě jiného využít zařízení i jako jednoduchého navigačního přístroje s podporou definování trasových bodů a možností uložit jich až 50 do paměti.

Nové námořní kanály

Přístroj podporuje kromě standardních dvou-číselných námořních kanálů i relativně nedávno zavedené čtyř-číselné kanály s intervaly 12.5 kHz.

iCom M94-DE :: Ruční vysílačka s DSC a AIS

Cena tohoto výjimečného ručního přístroje se aktuálně pohybuje okolo 12 000 Kč a zakoupíte ji u nás na eshopu

Pokud Vám výše používané zkratky námořních VHF technologií a služeb nic neříkají a chtěli byste se o nich dozvědět víc (a zároveň získat oprávnění k obsluze lodní VHF stanice), přihlaste se do některého z našich SRC kurzů.

Podobné články

Jak převzít charterovou jachtu

Dobře provedené převzetí lodě je předpokladem pohodové a bezpečné plavby. Nikdo přece nechceme odhalit nefunkční vybavení až na moři, když je vše možné v klidu vyřešit ještě v marině před vyplutím. Proto kontrole věnujte dostatečný čas a buďte pečliví. Den nalodění je většinou hektický. Převzetí lodě přesto nepodceňujte a snažte…

Cestování letadlem se samonafukovací záchranou vestou

Jak jistě víte, naši kapitáni během Sportovních a kondičních plaveb vesty vyžadují. Přinášíme proto naše zkušenosti a tipy ohledně cestování letadlem se samonafukovací záchrannou vestou. Podle aktuálních předpisů může mít každý cestující letadlem v zavazadle jednu záchrannou vestu se dvěma kartušemi CO₂ a k tomu maximálně dvě kartuše náhradní. Změny…