Zkraťte si dobu před vyplutím filmy s námořní tématikou

Dom Harman
04.02.2021

Všichni známe tu nedočkavost před vyplutím, kdy počítáme dny, než budeme opět na palubě. Čas se vleče a doba, kdy opět napneme plachty, se zdá být nekonečně daleko. Od chvíle, kdy budeme moci opět vyrazit na palubě jachty vstříc novým dobrodružstvím a zážitkům, nás dělí ještě několik předlouhých měsíců. V takových chvílích není nic lepšího než se podívat na některý z krásných filmů či dokumentů s námořní či jachtařskou tématikou, které vás alespoň virtuálně přenesou na palubu lodi brázdící nekonečnou mořskou hladinu.

1. Vše je ztraceno

V tomto dramatu z roku 2013 rozehrává skvělý herecký koncert Robert Redford v roli zkušeného jachtaře, který je na poškozené lodi nucen uprostřed rozbouřeného oceánu čelit největším výzvám svého života. Zvládne dopravit svou potápějící se jachtu k nejbližší pevnině nebo skončí jako potrava pro žraloky?

2. Než přišla bouře

V tomto romanticko-dobrodružném filmu z roku 2018, který je natočen podle skutečného příběhu, vyústí náhodné setkání dvou mladých lidí nejprve v lásku a poté ve společný boj o holé přežití, když je osud donutí čelit na jejich jachtě jednomu z nejkatastrofálnějších hurikánů, jaký byl kdy v historii zaznamenán.

3. Vítr

Sportovní drama z roku 1992. Kapitán Will se svou přítelkyní Kate prohráli i přes svou velkou snahu prestižní šampionát v jachtingu.  Rozhodli se proto postavit si novou, lepší jachtu, která jim pomůže vybojovat vítězství. Můžete se těšit na skvělé záběry oceánu i dokonalou hudbu Basila Poledourise.

4. Bílá smršť

Dobrodružné drama z roku 1996, které natočil Ridley Scott podle skutečné události z roku 1961, kdy se skupina nezkušených mladíků vydala pod velením drsného mořského vlka Jeffa Bridgese na plavbu po Karibiku. Zpočátku pohodová plavba se však promění v dobrodružství, které prověří charaktery jednotlivých postav a z nezkušených mladíků udělá skutečné muže.

5. Morning light

Tento sportovní dokument z roku 2008 vám přiblíží prostředí Transpac Yacht Race – jednoho z nejnáročnějších jachtařských závodů na světě. 2 225 mil dlouhý závod napříč Pacifikem na lodi Morning Light prověří psychickou i fyzickou kondici jedenáctičlenné posádky, která musí mobilizovat veškerou svou odvahu a schopnosti, aby dokázala obstát tváří v tvář nelítostnému oceánu.

6. Master & Commander: Odvrácená strana světa

Historický námořní film, odehrávající se v době napoleonských válek. Můžete se těšit na skvělého Russela Crowa v roli kapitána Jacka, nádherné historické plachetnice klouzající po rozbouřených vlnách i dech beroucí námořní bitvy. Přestože byl Master & Commander natočen již v roce 2003, ani dnes neztrácí nic ze své působivé atmosféry.

7. En solitaire

Francouzské sportovní drama z roku 2013, které vypráví příběh účastníka závodu jachet kolem světa – Vendée Globe. Film přináší skvělou atmosféru, díky které máte skutečně pocit, že jste na jachtě uprostřed oceánu. Můžete slyšet nejrůznější lodní ruchy, jako je pleskání plachet, šplouchání vln či vrzání stěžně, což skvěle navodí pocit lodního prostředí. Film ukazuje, že závod okolo světa je extrémně fyzicky i psychicky náročný, a i přes technickou podporu je člověk odkázán jen na své vlastní schopnosti.

8. Do větru

Český film z roku 2018 odehrávající se během letní plavby kolem řeckých ostrovů. Neobvyklý milostný trojúhelník na omezeném prostoru jachty uprostřed širého moře.

9. Kapitán Phillips

V tomto snímku plachetnice nenajdete. Film s Tomem Hanksem v hlavní roli kapitána Philippse se odehrává na velké kontejnerové lodi přepadené somálskými piráty, a je inspirovaný skutečnou událostí, která se odehrála v roce 2009.

Podobné články

Jak převzít charterovou jachtu

Dobře provedené převzetí lodě je předpokladem pohodové a bezpečné plavby. Nikdo přece nechceme odhalit nefunkční vybavení až na moři, když je vše možné v klidu vyřešit ještě v marině před vyplutím. Proto kontrole věnujte dostatečný čas a buďte pečliví. Den nalodění je většinou hektický. Převzetí lodě přesto nepodceňujte a snažte…

Cestování letadlem se samonafukovací záchranou vestou

Jak jistě víte, naši kapitáni během Sportovních a kondičních plaveb vesty vyžadují. Přinášíme proto naše zkušenosti a tipy ohledně cestování letadlem se samonafukovací záchrannou vestou. Podle aktuálních předpisů může mít každý cestující letadlem v zavazadle jednu záchrannou vestu se dvěma kartušemi CO₂ a k tomu maximálně dvě kartuše náhradní. Změny…